Dnes si popovídáme o prvních rozjezdech světové války o lidská Big Data (BD), nebo o „novou ropu“, jak tyto údaje o lidech někdy nazývají. Těmi prvními rozjezdy je koronavirus. To, co se dnes kolem něj děje, je srovnáváno s válkou jen tak, protože všem je zřejmé, že informační válka už před několika měsíci začala, a to nejen mezi USA a Čínou, ale i mezi Trumpem a WHO, probíhá dokonce i neobvyklá informační válka proti Švédsku, Bělorusku, a výstřely této války zaznívají někdy i v ruských masmédiích. Probíhá občanská válka mezi republikány a demokraty uvnitř USA, a ti prvně jmenovaní chtějí fakticky vypustit lidi z pod onoho vězení, pro druhé je výhodné, aby lidé seděli v karanténě věčně, a pak bude možné vinu za rozbití hospodářství svalit na Trumpa.

Probíhají už vzpoury v rámci tohoto občanského konfliktu. Elon Musk se například vzepřel státu Kalifornie, jehož guvernérem je demokrat a 13. května, v rozporu s karanténou, otevřel svůj závod „Tesla“, – na svém twitteru, docela ve stylu Trumpa psal, že lidu je třeba vrátit svobodu, že vidí, že brzy uvidíme létat bomby a citoval americkou hymnu, která je v podstatě revoluční písní v boji za nezávislost. Někteří u nás v Rusku už začali předpovídat, že se USA blíží k rozpadu, což ve skutečnosti není pravda, protože probíhá jen proces přerodu republiky v impérium. Takové procesy všude (např. i ve starém Římě) provázely občanské konflikty. Pokud jde o informační války, tak ty byly vždycky a nevidím důvod, proč to, co probíhá, nechápat jako starou dobrou informační rétorickou válku. Byla tu válka s terorem, teď s koronavirem… někteří dokonce říkají, že nejde o skutečnou válku, že je to jakási záměna skutečné války, která, pokud by 3.světová vypukla…- všichni bychom viděli…, ale takhle to jen jakási cesta k anulování všech dluhů, a především mnohabilionového dluhu americké vlády vůči FED a dalších centrálním bankám světa. Popravdě mi není příliš jasné, proč k anulování  toho dluhu ne nutná právě válka, jestliže by stačilo jen jednoduše anulovat… Říká se dokonce, že světové elity se staly lidumilnými a nechtějí zahubit příliš mnoho lidí, a málem je pro ně úhelným kamenem lidský život… – očividné hlouposti.

Válka ale už skutečně začala, a koronavirus je jejím prvním rozjezdem, ale k pochopení událostí si připomeňme čínského vojevůdce Sun- C´ a jeho „Umění války“, kde m.j. napsal, že se každá bitva vyhrává ještě před jejím začátkem – „…úder vojsk se podobá tomu, jako byste udeřili kamenem na vejce – to je plnost a prázdno“. Co je v této válce prázdnota a co plnost, kdo je armáda, kdo je na čí straně, kdo je nepřítel – kdo proti komu bojuje, ale hlavně: – o co se válka vede.

Zmíněná nevyhlášená válka začala, podle mne, letos v březnu a není to vůbec nějaká náhražka války, ale skutečná válka, která může vést k řadě skutečných horkých válek, jen jsme nyní svědky jejího rozjezdu a prvních jejích výstřelů. Už teď lze říci, že nemoci, vypuštěné v důsledku této války už zasahují statisíce lidí – a to je teprve začátek. Podle mého je to stará dobrá válka o zdroje, a takové války byly vždycky. Zvláště kruté byly od výskytu kapitalizmu, založeném na spotřebě přírodních zdrojů, především pak obě světové války v minulém století, vedené o kovy, diamanty, ropu, atd., a my si dokonce ani příliš nevšímáme, jak klidně se přemístily do našeho století iPhonů. Pokud jde o iPhony, připomeňme si válku v Kongu, která se s přestávkami táhne už od vyhlášení nezávislosti v roce 1961. Kongo je na suroviny velmi bohatá země, a její generálové přírodní zdroje prodávají na Západ, a to především vzácné zeminy, tak potřebné k výrobě právě oněch iPhonů, baterií k elektromobilů Tesla – na každý z nich se spotřebuje 7 kg vzácných kovů. Přesto patří země k nejchudším, protože část získaných peněz jde na zbrojení a zbytek generálům a jejich rodinám k zajištění luxusního života, takže většina oněch krvavých peněz se vrací zpátky domů – do FED. Přitom se korporace snaží dělat vše proto, aby ani jedna se stran konfliktu neslábla a válka trvala věčně.

Nová válka, o které teď budu mluvit, se liší od bývalých válek o zdroje tím, že staré války se vedly v chudých zemích se slabými vládami, kde vůdce lze koupit za korálky, apartmány v New Yorku, domy v Miami, atd. Tentokrát to probíhá jinak: – dnes sledujeme válku o „novou ropu“ – a tou jsou lidé – lidské zdroje, přesněji počínání lidí a jeho ovládnutí.  Takový zdroj je především ve vyspělých zemích, a válku o BD je výhodné vést především v Evropě, ale i v Rusku, kde se rovněž shromažďuje množství dat. Vzpomeneme-li si na „sociální monitoring“, který shromažďuje údaje v Moskvě, je to jen kapka v moři. Ve skutečnosti se velmi brzy objeví efektivnější nástroje i v Rusku.

Beneficianty karanténního kapitalizmu a ekonomiky katastrof (jinak též „bunkrový kapitalizmus“), jsou světoví giganti, nazývaní „FAGMA“. Jsou to Facebook, Amazon, Google, Microsoft, Apple. Dalším beneficiantem je, jako vždy – FED. „FAGMA“ je něco jako kompozitní virus, sestávající z jakoby samostatných virů, které si ale pomáhají při prolomení obrany živého organizmu a jeho využití  k rozmnožení. Jakýmsi podivným způsobem se k jaru tohoto roku Googlu, Amazonu, Facebooku, Microsoftu a Applu vytvořily obrovské zásoby hotovosti. Jim i bez toho roste kapitalizace, ale druzí krachují, a to nejen malé a střední, ale i velké společnosti, a díky tomu zmíněná pětka dokáže velmi brzy skoupit po celém světě za drobné vše, co budou považovat za potřebné, a podobnou činností se dnes zabývá i FED (zapnul tiskárnu dolarů a poskytuje úvěry především velkým americkým korporacím a s nimi afilovaným vládám. Bez ohledu na mnohamilionovou nezaměstnanost, vzniklou v USA za poslední 2-3 měsíce, např. Amazon najímá měsíčně desetitisíce lidí. Tato společnost si k sobě přihrnula americký retail a tvrdí se, že budou mít brzy 10% trhu, nicméně se domnívám, že pokud série katastrof bude pokračovat (a jsou důvody předpokládat, že koronavirem to neskončí), tak Bezosovo dítě zůstane jediným hráčem, nebo tím, kdo prostě tvoří trh a celkově ho řídí. Zřejmé už je, že krizi přežije digitální byznys, ale malí a střední budou muset platit „FAGMA“ rentu jen za možnost existence. „Fagma“ buduje „překrásný nový svět“, ve kterém BD bude řídit lidskou populaci, jejíž počet bude třeba regulovat.

Co jsou to lidská BD a jak se využívají? To ani zdaleka nejsou jen osobní údaje. Obchodní model zmíněných digitálních korporací je založen na obchodu produkty týkajícími se počínání lidí, a každá z těchto společností na tom ročně vydělává desítky miliard dolarů. Kapitalizace některých z nich je srovnatelná s celými odvětvími ekonomiky – například s energetikou. Například průměrná digitální společnost Zoom má průměrnou kapitalizaci jako naše Rosněfť. Ale ve srovnání s Amazonem je to trpaslík… Lidská BD připomínají ropu ještě tím, že jsou základem nové ekonomiky a jsou jejím, svého druhu, multiplikátorem (stejně jako ropa pro ekonomiku dnešní). Na osobní data se nabaluje mnoho řádů zisku, protože se na ně vrství mnoho dalších údajů, ze kterých se generuje mnoho produktů řízení. A jsou to klíčové produkty, využívané systémy umělého intelektu jako jakési behaviorální továrny, umístěné v oblacích (servery v různých místech Země) – lídrem je Amazon, ale i Microsoft – je na 3. příčce. Jsou velmi aktivní v Rusku a všecky velké společnosti (např. Sberbank) mají v „oblaku“ Microsoftu svoje dílce. Objemy dat, shromažďovaných těmito společnostmi, jsou už dnes veliké a metody jejich zpracování jsou natolik dokonalé, že vědci z univerzit si o nich mohou nechat jen zdát. Například Google je skromný vyhledávač, který na vyžádání vydává nějaké výsledky. To je ale jen viditelná část. Ve skryté části už pustili do oběhu celé pozadí klienta, jeho slabiny, snahu probudit jeho vnitřní démony, učinit ho na něčem závislým, z informací získaných nepozorovaně od klienta: – například hledáte recept na pizzu, ale v paměti Googlu se zachovají údaje o tom, jak jste zadávali požadavek, zda dlouho, s opravami nebo bez, jak dlouho jste na portálu byli, odkud a kam jste šli, zda jste nakoupili nebo ne, jak to probíhalo, kde jste v té době fyzicky byli, co rádi navštěvujete a kdy, jaká je historie vašich požadavků. Tato metadata mohou o člověku říci mnohem víc, než čerpání z jakýchkoli osobních dat, mohou postavit model osobnosti, říci třeba o sexuální orientaci, sklonu k neurózám, s kým žije, povahových rysech, atd. Na základě těchto dat se vypracovávají prognózy vašeho jednání, ale přitom tak, abyste o tom neměli tušení.

Získávání takových informací oficiální cestou je mimořádně složité a drahé, zatímco privátní firma jako Facebook, investují velké částky do psychologických experimentů a přitom bez jakýchkoli omezení se strany státu. Proto se výše jmenované společnosti BD cítí jako na safari, což se vysvětluje i morálkou Sillicon Valley, kde sídlí. Pokud začnou mít lidé podezření, pak společnosti najímají drahé právníky, mírní svoji aktivitu, atd. Na čem vydělávají? – prodávají futures**) na lidské počínání, tedy své předpovědi, které jsou tím přesnější, čím větším množstvím reálných údajů krmí neurosíte a čím přesnější jsou produkty, tím dráže je lze prodat. Někteří Američané se např. diví, že jim stačí večer objednat, a ráno už mají objednávku vyřízenu. Jak nedávno oznámil jistý dánský výzkumník, má Amazon ale technologii, patentovanou už v roce 2013 – metodu dodávky, která umožňuje posílat zákazníkovi zásilku ještě předtím, než učinil objednávku. Metoda je založena právě na analýze BD a předvídá zákazníkovo jednání. Pro skutečné předvídání potřebuje systém všechna dostupná data, nejen o chování on-line, ale i o tom, co dělal po opuštění internetu. Velký význam má biometrie, biodata, údaje z medicínských aplikací, rozeznávání tváří, emocí, motivací, z čidel. To ale není všechno – korporace by potřebovaly získat data i pod kůží člověka, z krve a nejlépe přímo z mozku…

Technologie k tomu už existují v podobě nanosenzorů, atd. Přístup k síti 5G pak umožní podstatně rychlejší přístup – a potom bude skutečně možné ovládat lidské jednání po 24 hodin denně a 7 dní v týdnu – patent na to už Microsoft údajně má…  Velmi důležitá bude možnost ponoukání, shánění lidí do stáda Jak o tom už v roce 1931 psal Aldous Huxley v knize „Konec civilizace“. Elon Musk slibuje, že v příštím roce představí „Neurolink“ – interface mezi lidským mozkem a PC, což by mělo řádově zvýšit množství informací o lidském chování – v případě, že to lidstvo dovolí.

Události poslední doby ale nedávají naději, že by lidstvo nějak dokázalo zastavit tyto lidi, poblázněné mánií kontroly. Nakonec tedy bude splněn sen technokratů o bezprostředním řízení lidských podnětů ještě předtím, než je stihnout zformovat do emocí a myšlenek. Obchodem s futures lidského chování se organizace zabývají už od počátku dvoutisících let, ale už kolem roku 2010 přešly k sociálnímu inženýrství, ke shlukování lidí do skupin a vyvolávání v nich rojového jednání. Tady ale už jde o koupi a prodej garantované budoucnosti, že tedy ta či ona skupina lidí udělá to, co je třeba – za což budou společnosti ochotné i zemřít. Vypracováním takových prognóz se budou zabývat jen největší a nejvyspělejší technologické korporace jako FAGMA. Rusko se také do oněch závodů snaží zapojit, přijalo zákon č.123 o umělém intelektu ve městě Moskva, který koncem dubna prošel parlamentem v urychleném režimu bez jakékoli diskuse a vstoupí v platnost 1.července t.r. Tak začnе rozsáhlé budování internetu věcí a bude realizován v jediném k tomu připraveném městě. Už teď ale vidíme množství programových chyb na příkladu sociálního monitoringu – v zákoně například vůbec není popsána ochrana práv osobnosti, a je naprosto jasné, že až tento potají schválený, syrový zákon, který neprošel jakýmkoli připomínkovým řízením, začne fungovat, bude vše hrát proti lidem. V případě konfliktu s umělou inteligencí – např. dopravní nehody – nebude vina na algoritmu, ale na člověku, který bude muset dokázat zlý úmysl algoritmu… (tak to v zákoně skutečně je)

Tak internet věcí prudce rozšíří objem shromažďovaných informací potřebných k řízení chování mas. Budou miliardy a stamiliardy senzorů, které budou nejen sbírat informace, každý povrch bude muset umět najít, zaznamenat – ať je to stěna, spotřební elektronika, oděvy, atd. – to vše už technologicky existuje. Senzory budou moci být nejen registrátory, ale i aktivátory lidského jednání. Komerčně úspěšný řídící produkt zatím není – zatím nemá k dispozici dostatek informací – vyžaduje internet věcí, stožáry 5G a novou organizaci společnosti, záruky nepřetržitého proudu údajů, stálý přístup velkých technologických společností k těmto datům – tyto, požadavky jsou rovněž zakotveny v uvedeném zákonu.

Vraťme se k válce, od které jsme začali. Kdo s kým bojuje a kudy prochází frontová linie? Zmínil jsem hlavní beneficianty této války, ale na  mysli mám i země a nějaké národy. Jakýkoli systém umělého intelektu má vnitřní nestabilitu, protože nejen získává a zpracovává stále nové informace, ale stále se sám mění – a to je první zóna nestability. Další je nestabilita jeho fungování, protože není zcela jasné, co probíhá uvnitř. Třetí jsou rizika nejisté budoucnosti, a nakonec nestabilita související s lidmi. Nejhorší pro systém je, pokud lidé ve své mase pochopí, že jsou sledování a že se je pokouší někdo ovládat, s čímž mají zkušenost i biologové při sledování některých zvířat, jejichž chování se mění, mají-li podezření, že jsou sledována. Lidé pak začnou vědomě zkreslovat údaje, dráždit systém, vyhýbat se biometrii a odevzdávání údajů. Kvalita údajů prudce klesne, nebude možné se na ně spolehnout, produkty z nich vytvořené ztratí na ceně, a může nastat situace podobná těžbě břidličné ropy, kdy vznikne uzavřený kruh: – aby byly údaje kvalitní, bude nutné zvýšit náklady na jejich těžbu, a nakonec se třeba získávání těch dat stane nevýhodným. Takže před těmito technologickými společnostmi stojí úkol, jak vyloučit lidský faktor, zachovat stabilitu zisku ze vznikající nové instrumentální ekonomiky. Východisko zřejmě vidí ve vytvoření globálního politického systému, jakéhosi řízeného konce historie. Zajištění utajení instrumentální ekonomiky, zařazení lidí do systému od narození do smrti, podpora zadaných parametrů populace (včetně jejího omezení), politické a sociální stability systému. Ekonomická stabilita je druhořadá, protože systém bude v jejich výlučné dispozici.

Domnívám se, že válka s koronavirem má rozseknout všecky gordické uzly, které se v klidném období rozplést nedaří – především převzít kontrolu nad lidmi. To se bude dít bez ohledu na instituce a zákony, a míra bezohlednosti bude jen růst tak, jak se lidé budou pod tímto tlakem ohýbat. Propagandistické mašinerie se dnes právě tím zabývají – lámou vůli a vyvíjejí kolektivní strach jako produkt. Druhým úkolem je vytvoření post-lidské společnosti, kterou lze nazvat rojem, a vypracování nových pravidel pro ni. Nakonec třetím úkolem bude rozdělení „honebních revírů“ mezi hráči.

Proč vlastně mají války o BD smysl? Jde o to, že dnes ona BD prakticky nic nestojí, naleziště jsou otevřená, a stačí přijít a zabrat je, což připomíná devadesátá léta v Rusku, kdy bandité zabírali celá odvětví. To též se děje s lidskými daty v globálním měřítku. Příjem z toho je velmi vysoký – Google už má kapitalizaci 940 mld., Amazon už přes bilion, Facebook 600 mld. V Rusku v devadesátých letech zabíjeli za daleko méně…

Jak se světová válka vyvíjí? Hlavními trhy jsou USA, Západní Evropa, Čína – ale zajímavá je především Evropa, která je sice digitálně v podstatě už pod americkou kontrolou, ale stále silněji tam proniká Čína, zejména se svými, ve světě nejdostupnnějšími a nejvyspělejšími technologiemi 5G. Příchod internetu věcí slibuje Číně velkou budoucnost, a pokud by soupeření probíhalo v ekonomických rámcích, nejspíš by Čína vyhrála. Američané se ale rozhodli skončit tuto partii ve stylu Ostapa Bendera Vasjuka, a mrštili protihráči hrst figurek do očí…

Pokud jde o Čínu, tak když se počátkem nového století definitivně ohradila od světa „Velkou čínskou internetovou stěnou“ dělali si z toho všichni legraci. Tehdy ale začaly Google a Facebook s ekonomikou chování a začaly zkoušet modely prodeje oněch produktů spojených s chováním lidí. Pokud by Číňané, svůj internetový štít odložili jen o pár let, mohli by Američané s Číny vytáhnout lidská BD – ale k tomu nedošlo. Čína má na „FAGMA“ svoji odpověď v podobě spojení tří technologických firem, zahrnující čínský satelitní navigační systém BeiDou. Tyto firmy intenzivně prosazují svoje technologie po celém světě.

Asi 10 let po Číňanech se pokusili ohradit i Evropané (po svém) zákonem na ochranu osobních údajů (GDPR), což velmi znervózňuje Američany, nicméně Evropa nemůže zavést internetový štít podobný Číně, kvůli své závislosti na USA. Evropané vědí, co je v sázce, že se nejspíš ocitnou v úplném podřízení „FAGMA“, pokusili se využít 1,5 leté obchodní války mezi USA a Čínou, ale díky koronaviru, a především s ním spojenému informačnímu viru, který prolomil ochranu celých národů, se jim nepodařilo sledovat tuto válku zvenčí – nebýt koronaviru, jistě by ho (Američané – pozn.překl.) vymysleli. Otevřel dveře informačním manažerům, kteří dokázali paralyzovat akceschopnost, strhnout celou ekonomiku a vyčistit pole pro novou instrumentální ekonomiku pod vládou FAGMA (tedy nikoli vládou USA). Ve Státech FAGMA pomáhá dohladit to, co zůstalo z republiky, přičemž BD v podstatě podporují Trumpa, ale hrají svoji hru a prezident jim v obavě nejspíš jde na ruku daňovými výhodami a dolarovými emisemi, atd. Vede se zničující válka proti všem, kteří mohou být konkurencí.

Za hranicemi USA se společnosti BD spojují s vládami, a FAGMA už lze srovnat s tzv. Austinskou společností, založenou kdysi v Anglii pro kolonizaci Indie. Takže vláda zásobuje takovéto svoje soukromé armády výstrojí – tedy dolary v jakémkoli množství, FED vládám, které souhlasí s otevřením svých trhů pro tyto společnosti, otevírá úvěrové linky, vše v zájmu boje proti čínskému vlivu. Sázky jsou vysoké, hlavní cenou této válečné epizody je Evropa, a vyšlo to tak, že Čína byla díky koronaviru zaměstnána vlastními problémy, evropská ekonomika je regulována BD o koronaviru z americké univerzity J.Hopkinse, a inkasuje porážku v této bleskové informační válce. Soukromé armády FAGMA obsazují města, aniž by je pobořily, a pouští dovnitř informační virus. Algoritmy Googlu a Facebooku řídí poslušné experty, masmédia a bloggery, kteří jsou na algoritmech závislí. Jejich prostřednictvím se demoralizuje obyvatelstvo a vedení států.

V USA to také funguje, ale ztráty nejsou podstatné – v USA FAGMA rovněž obsazuje teritoria. V Evropě ale Američané mohou přijít a skupovat vše, co přežilo – skoro jako v roce 1945, kdy platili masovými konzervami a nylonkami… No, a někde ve stínu už čeká Bill Gates se svými alchymistickými vakcínami a bude je nabízet třeba výměnou za úvěry, nebo je lidé budou sami vyžadovat pod vlivem těchto informačních válek.

Je třeba ale chápat, že virus této FAGMA přetvoří všechny účastníky dnešní války ke svému obrazu. Země se skutečně perou o přežití, ale boj jde o kontrolu nad jedním a tímž sociálně ekonomickým systémem. To probíhá uvnitř každého národního organizmu i globálně, v podobě rozporů mezi elitami a vládami, ale v hloubi mají reálnou jednotu – jednotu cíle. Kdo v této válce nerovnosti a kontroly zvítězí, kdo rozšíří tento systém na celý svět, ten získá všechno. Oni chtějí ustanovit tento systém jednou provždy, a je třeba chápat, že už dnes mají korporace k dispozici vysoce efektivní, rozsáhlé systémy s umělým intelektem, které jsou schopny nejen sledovat, ale i řídit jednání jednotlivců i společností, národů a jejich vůdců. To je ale už jiné téma.

*) Igor Šnurenko (1962) – v anglojazyčném prostředí známý pod pseudonymem Cyril Gilson, autor unikátní knihy „Démon uvnitř. Anatomie umělého intelektu“, řady článků a esejí. Žije v Skt.Petěrburgu.
**) futures – burzovní nástroj obchodu za pevnou cenu, k pevnému datu, kdy nemusí ani k převodu předmětu obchodu smluvní stranou dojít, jestliže je mezitím za jakoukoli cenu přeprodán.

zdroj: poznamkypanabavora.com

Komentáře