Dostálová uviedla, že pokiaľ ide o rezolúciu, vníma to podobne ako predseda vlády. Podľa nej teda ide o zasahovanie do záležitostí ČR. S tým však úplne nesúhlasil knieža a český politik.

„Pani ministerka vyhlásila, že nerozumie z akého titulu sa Európsky parlament takto mieša do záležitostí Českej republiky, že to podľa nej nemá v histórii obdobu a prečo že sa každá iná inštitúcia mieša do prebiehajúcich konaní. Niekto by mal príležitostne pani ministerke Dostálovej vysvetliť, že sme už šestnásť rokov členmi Európskej únie a že Európsky parlament je náš spoločný parlament. Teda sa samozrejme vyjadruje nielen k dianiu, napríklad v Španielsku či Nemecku, ale aj u nás,“ uviedol.

Ďalej Schwarzenberg napísal, že jej stanovisko znie podobne, ako keby zástupca Olomouckého kraja vyhlásil: „Prečo sa mieša český Parlament do záležitostí Olomouckého kraja?„

„Ak o tom pani ministerka ešte nepočula, tak ja ju môžem uistiť, že sme členmi Európskej únie naozaj už veľa rokov. A aj ostatní českí politici by to pomaly mali brať na vedomie,“ dodal k veci na záver.

Okrem kniežaťa svoj názor zdieľal aj jeho kolega Miroslav Kalousek. Ani predsedovi poslaneckého klubu TOP 09 sa vyjadrenie Dostálovej príliš nepáčilo.

„Pani ministerka Dostálová je buď úplne nekompetentná, alebo sú pre ňu záujmy Agrofertu prednejšie, než záujem verejný. Európsky parlament má svoje kontrolné povinnosti na čerpanie fondov EÚ a tým povinnostiam splnil. Nedodržala ich Dostálová,“ uviedol na sociálnej sieti.

Dostálová o rezolúcii

Dostálová vyhlásila, že podľa nej rezolúcia nie je založená na faktoch a Česká republika má prepracovaný systém kontrol pre rozdeľovanie fondov Európskej únie. To má vylučovať, aby Babiš, resp. Agrofert, ktorý uložil do trustového fondu, mohol neoprávnene čerpať dotácie. Premiérová ostrá reakcia je preto pochopiteľná.

  V Národních parcích letos ohňostroj nebude. Budou to oslavy ticha a přírody

Aj mňa sa dotkli niektoré ustanovenia tej rezolúcie, nemyslím si, že to takto je. Máme skutočne prepracovaný systém kontrol, nastavené jednotné metodické prostredie,“ povedala.

 

Kontroverzná rezolúcia

Poslanci Európskeho parlamentu v piatok 19. júna večer schválili rezolúciu kritizujúcu možný konflikt záujmov českého predsedu vlády Andreja Babiša. Uznesenie vyzýva české úrady, aby začali riešiť konflikt záujmov vrcholných politikov, a po Európskej komisii požaduje nulovú toleranciu voči zneužívaniu peňazí z rozpočtu Európskej únie. Spomeňme, že z celkového počtu 664 poslancov hlasovalo pre prijatie dokumentu 510, 53 bolo proti, 101 sa zdržalo. Podľa informácií českých médií hlasovala väčšina českých europoslancov pre prijatie dokumentu.

Vo svojom uznesení Európsky parlament vyjadril „solidaritu s českými občanmi, ktorí volajú po férovom prístupe, spravodlivosti a po riešení nezlučiteľnosti biznis záujmov s politickou úlohou a právomocami premiéra„.

Text ďalej vyzýva Európsku komisiu, aby prišla s návrhom systému, ktorý by konfliktom záujmov efektívne zabránil. Zo zasahovania europoslanca obvinil aj holding Agrofert, ktorý upozornil, že nikto spoločnosť nepožiadal o jej stanovisko.

„Jednalo sa o nás bez nás, čo považujeme za škandalózne a z hľadiska fungovania európskeho spoločenstva za bezprecedentné,„ stojí vo vyhlásení holdingu, podľa ktorého si europoslanci obvinenie jednoducho vymýšľajú.

Opozícia naopak uznesenie uvítala a podľa nej dokazuje, že Babiš je skutočne v konflikte záujmov. Podľa predsedu občianskych demokratov Petra Fialu Babiš stratil schopnosť efektívne brániť záujmy Českej republiky na pôde EÚ.

zdroj: hlavnepsravy.sk

Komentáře