Ako ľahko a bezplatne aktivovať imunitu proti rakovine a vírusom

Vrodený imunitný systém dokáže rozoznať “vlastné” a “cudzie” bunky. Za to sú zodpovedné NK bunky – angl. natural killer cells, prirodzení zabijáci.

NK bunky rozoznávajú nádorové a vírusové bunky a inhibujú ich vývoj. Oni akoby zmrazia „cudziu“ bunku spolu s vírusom vo vnútri. Zároveň NK bunky vysielajú imunitnému systému signál o probléme a začínajú produkovať interferón a produkujú protilátky.

 

Ľudia s normálnym počtom NK buniek môžu ľahko tolerovať akékoľvek vírusové ochorenie vrátane posledného pneumovírusu. Je dokázané, že nie je možné zvýšiť počet NK buniek farmakologickými látkami alebo doplnkami výživy.

Podľa Dr. Petrika však existuje jednoduché riešenie ako zvýšiť počet NK buniek a tým je: Prechádzka lesom!

V lesnom vzduchu (najmä v ihličnatých lesoch) sa nachádzajú prchavé látky – fytoncídy. Tieto látky znižujú krvný tlak, znižujú hladinu kortizolu a zvyšujú aktivitu a počet NK buniek. Túto skutočnosť potvrdzuje vedecký výskum.

U ľudí, ktorí sa prechádzajú dve hodiny v ihličnatom lese, sa aktivita NK buniek zvyšuje o 50 %! Jeden deň strávený v lese udržuje vysokú úroveň NK buniek v priebehu týždňa.

To znamená, že pre obyvateľov miest je jednoducho potrebné navštíviť lesoparky a lesy aspoň raz týždenne. A ak žijete v blízkosti parku alebo lesa máte veľkú výhodu.

Vedci tvrdia, že účinok po prechádzke po lese nastáva okamžite. Týždenné prechádzky lesom, aj keď nie príliš dlhé, významne znižujú riziko vzniku depresívnych porúch a všeobecne prispievajú k normalizácii duševného zdravia. K takým záverom dospeli aj vedci z University of Queensland, ktorí vykonali primeranú štúdiu.

Ľudia, ktorí pravidelne trávia čas prechádzkou v zelených oblastiach, sa okrem iného vyznačujú lepším fyzickým zdravím a majú v priemere dobré ukazovatele krvného tlaku. „Stačí aspoň 30 minútová prechádzka po lese, aby sme znížili krvný tlak o 10 %,” uviedli vedci.

Vedci dodávajú, že pozitívny účinok pravidelných návštev lesa sa pozoruje takmer okamžite, preto odporúčajú neodkladať rozhodnutie vybrať sa do lesa a podniknúť také prechádzky čo najskôr.

Pobyt v lese je obzvlášť užitočný pre deti, ktoré takéto prechádzky potrebujú. „Deti žijúce v metropole sú odrezané od prírody, čo je spojené s najzávažnejšími dôsledkami v budúcnosti. A depresívne poruchy nie sú najzávažnejším nebezpečenstvom, ktoré na ne čaká,“ uvádza planet today.

zdroj: biosferaklub.info

Přejít nahoru