Svět před pár dny obletěly fotografie sochy Winstona Churchilla, kterou ve Velké Británii posprejovali vandalové v souvislosti s protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Tím zřejmě vnukli nápad i českým vandalům, protože posprejovaná je nyní i socha Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí. Ke jménu politika, který vedl Velkou Británii ve druhé světové válce, neznámý vandal červeným sprejem dopsal, že Churchill „byl rasista“ a připojil slogan „Black Lives Matter“.

Posprejovaná socha Winstona Churchilla:

Rozhořčení na sebe nenechalo dlouho čekat. „K tomuto nejde mlčet. W. Churchill je jedna z největších osobností minulého století. Člověk, který se významně podílel na porážce toho nejstrašnějšího režimu. Ničení jeho sochy není projev demokracie, ale anarchie. Hnus,“ odsoudil vandalismus Ondřej Babka, poslanec ANO.

https://www.facebook.com/babkaondrej/posts/285079839537188

Martin Zeman, vyučující na blízké Vysoké škole ekonomické, prohlásil, že mu je z pohledu na posprejovaný monument smutno.

Ozval se také Jiří Ovčáček: „Zlo útočí stále silněji, protože ustrašeně mlčíme. Začíná to Koněvem, pokračuje Churchillem a končí to útoky na lidské bytosti,“ doplnil k fotce sochy.

I šéfredaktor Mladé  fronty DNES, Jaroslav Plesl věštil: „Churchill půjde za Koněvem. Takhle končí každá revoluce vedená lůzou.“ A dodal: „A teď se přijde na to, že Masaryk byl korupčník a Havel sexuální predátor…“

https://www.facebook.com/plesl/posts/10158458194461550

„Ano, Churchill byl podle dnešních měřítek rasista. Ale to v té době většina lidí a nebrat v úvahu historické okolnosti je podobné,  jako vyčítat středověkým vládcům tresty smrti. Ale jen tak dál, Trump, Le Pen, Zeman, Okamura a další podobní, lepší kampaň by nevymysleli,“ láteřil na Twitteru bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Ale spoluzakladatel hnutí Pro euro, David Antoš to Pilipovi vyvracel. „Churchill byl i na svou dobu na špatné straně. Hladomor v Bengálu, dobové komentáře a jeho kolonialní politika vůbec nejsou obhajitelné. Nežil v 15., ale 20. století. Samozřejmě je třeba přihlížet k době i jeho jiným činům. Zda mu stavět sochy ale nevím,“ komentoval.

Vyjádřil se také další zastánce eura, aktivista Tomasz Peszyński: „Pro Indy je Churchill něco jako pro nás Koněv. Ale pro Čechy je Churchill osvoboditel. Jsou to rozdílné zkušenosti. Chápu, že ho Indové nemaj rádi. Ale ničit Churchilla v Česku je divný. Problém z globalizací je, že konfrontuje rozdílnou zkušenost.“

Předseda stomatologické komory Roman Šmucler překvapen nebyl. „Vůbec mně nepřekvapuje, že Churchill současným protestům vadí. Byl z jiné doby. Tvrdý, racionální, odvážný, úspěšný. Měl nepochybně spoustu chyb a krom vyhrané války i prohrál mnoho bitev.“ A ptal se: „Pomník je postříkán, takže nejvyšší čas ho dát pryč?“

„To si bude teď každý pomatenec v Praze léčit svoje mindráky odstraňováním či devastací soch nebo přejmenováváním ulic a náměstí? Fuj,“ odsoudil vandalství Mojmír Mikuláš z Trikolóry.

https://www.facebook.com/mojmir.mikulas/posts/3289123634431697

zdroj: parlamentnilisty.cz