V roce 2015 přišla Evropská komise s návrhem ohledně přerozdělování uprchlíků mezi členskými státy unie, podle něhož by členské státy unie musely během dvou let převzít dohromady 40 tisíc migrantů. Některé země, včetně České republiky, odmítly tento návrh a postavily se proti povinným kvótám. V roce 2017 česká vláda označila systém kvót za nefunkční a opakovaně odmítala povinné přijetí upchlíků. V témže roce Evropská komise zahájila řízení se třemi státy, včetně Česka, ve věci porušení unijního práva a zamítnutí systému kvót. Nakonec, 2. dubna letošního roku, Soudní dvůr Evropské unie přijal rozhodnutí, že Česko, Polsko a Maďarsko nesplnily své povinnosti týkající se přerozdělování migrantů v rámci unijních kvót.

Reakce českých politiků a veřejnosti
Český premiér Andrej Babiš zdůraznil, že toto rozhodnutí nebude mít žádné finanční následky pro ČR. Klíčovým aspektem je podle něj to, že Česko uhájilo své právo nepřijímat žádné uprchlíky podle kvót.

„Důležité je, že nemáme nic platit. Komise si uplatňuje nějaké náhrady za řízení. Podstatné je, že žádné migranty brát nebudeme a že ty kvóty v mezičase skončily. A to díky nám hlavně,“ podotkl předseda vlády České republiky.
Europoslanec Jan Zahradil vyslovil svůj negativní postoj vůči tomuto kontroverznímu rozhodnutí. Zahradil nepochybuje, že dnešní verdikt Evropského soudního dvora bude mít negativní vliv na klesající popularitu Evropské unie.

„Horší načasování si Evropský soudní dvůr pro své rozhodnutí nemohl vybrat. Toto zase srazí popularitu EU o něco dolů. K odůvodnění: znamená to, že kdyby ČR neodmítla kvóty paušálně, ale odmítla každého žadatele individuálně, nic by neporušila?“ uvedl ve svém tweetu český europoslanec Zahradil.

Řada uživatelů se shodla v názoru, že jde o útok na suverenitu členských států ze strany Bruselu.

  Žantovský: Cikáni (Romové) aneb To, o čem se nesmí mluvit

„Největší hřích ČR, Polska a Maďarska spočíval v tom, že tyto státy nepolíbily bruselský prsten. Slovensko na to šlo jinak. Symbolicky se podvolilo, oficiálně přijalo pár migrantů, a proto EU na Slovensko nezaklekla,” napsal uživatel Martin Chmela.
Uživatel s přezdívkou Odpůrce EU si myslí, že tento krok ze strany ESD přispěje k další dezintegraci Evropské unie.

„Prostě bude Czexit. Tohle je šikana bolševiků z Bruselu,” vyjádřil svůj názor dotyčný.

zdroj: cz.sputniknews.com

Komentáře