Poprvé o ruských operačních taktických raketových systémech (OTRK) na syrské půdě informoval v prosinci 2017 ministr obrany Sergej Shoigu. Vysvětlil, že systémy se používaly na vysoce přesné údery proti klíčovým cílem militantů spolu se střelami Kalibr X-55 a některými dalšími zbraněmi. O rok později místopředseda vlády Jurij Borisov poznamenal, že Iskander potvrdily vysokou účinnost v bojových podmínkách a všechny zjištěné nedostatky byly odstraněny.

Použité v terénu

Předtím, Ministerstvo obrany Ruské federace nezveřejnilo žádné podrobnosti o bojovém použití Iskanderů na Středním východě. Syrské média však uvedli, že OTRK pracovala na hraničním přechodu Bab al-Hawa z Turecka do provincie Idlib. Silný úder zničil desítky bojovníků a několik kusů vojenského vybavení.

Podle odborníků, „Iskander“ se používají v Sýrii velmi omezené. Většinu cílů ničí letadla VAS, které, jak už ukázal čas, mohou dokonce zvrátit průběh ozbrojených konfliktů. OTRK zasáhly pouze nejdůležitější objekty infrastruktury teroristů, velitelství a vůdců militantů. Nyní, když je teroristický „Islámský stát“ v Sýrii skutečně poražen a v rebelské provincii Idlib působí příměří, mají Iskander velmi málo práce.

„Země NATO nemají a nebudou mít v blízké budoucnosti prostředky schopné odolávat Iskander. Toto je pro Rusko vážná výhoda. Dokonce i americký systém protivzdušné obrany Patriot, který sestřelí maximálně jednu raketu ze tří“, vysvětluje RIA Novosti, bývalý zástupce velitele vzdušných obranných sil SSSR , generálporučík Alexander Lužany.

Za pět let Rusko otestovalo v Sýrii mnoho slibných obranných technologií. Jak řekl Sergej Shoigu v prosinci minulého roku, v bojích se použilo více než 350 druhů nového vojenského vybavení a zbraní. Informuje RIA.ru.

Syrskou válkou prošly téměř všechny typy leteckých zařízení, které slouží v ruských vzdušných silách. Debutovala v Sýrii i pátá generace stíhačů Su-57, které od února 2018 udělali deset bojových letů. Bojový účet otevřeli i strategičtí raketové nosiče Tu-95 a Tu-160, jakož i bombardéry Tu-22MZ s dlouhým doletem, které zasáhly cíle teroristů pomocí řízených střel a volně padajících bomb.

V Sýrii ruská armáda poprvé masivně používala bezpilotní letouny. Na souši debutovali obrněné vozidla Tayfun-U a Tayfun-K. Při útočných operacích hrály důležitou roli systémy TOS-1 Buratino a TOS-1A Solntsepek.

Během války Rusko předalo syrské armádě i okolo 30 tanků T-90 a T-90A, po kterých opakovaně stříleli teroristé z protitankových raketových systémů, ale dokázali zničit pouze jeden tank, ostatní, které byly poškozeny, se po opravě vrátili do provozu.

Nakonec v Sýrii nasadilo Rusko i silnou skupinu protivzdušné obrany. Letecká základna Khmeimim je pokryta nejnovějšími systémy protivzdušné obrany S-400, systémy protivzdušné obrany Buk-2M a protiletadlovými raketovými a dělostřeleckými systémy Pantsyr-S1, které se zvláště vyznamenali při odrážení útoků dronů militantů.