Na Luníku IX jdou stavět novou bytovku: bydlet tam budou rodiny, které projdou “testem” + VIDEO

Novinkou budú aj takzvaný asistenti bývania, ktorí budú obyvateľov viesť k starostlivosti a zveľaďovaniu svojho príbytku. Týmto sa uvoľnia aj miesta v starých bytovkách pre obyvateľov neďalekej osady Mašličkovo.

https://www.instagram.com/p/CAAX4K6nSf6/?utm_source=ig_embed

Luník IX nie je predispozíciou neúspechu
Jedným z asistentov bývania bude aj pán Berko, ktorý v súčasnosti pôsobí ako terénny sociálny pracovník pre toto sídlisko. Okrem slušného spolunažívania by ich učil aj finančne hospodáriť či pomáhal nájsť si prácu.

Sám ide miestnym dobrým príkladom, keďže má za sebou stredoškolské štúdium a chystá sa aj na nadstavbové. Jeho dcéra dokonca úspešne ukončila vysokú školu. “Táto komunita je špecifická.

Niekde treba popracovať viac niekde menej. To gro je zamestnanie aspoň jeden člen z rodiny aby teda bol prospešný pre spoločnosť,” hovorí Roman Berko.

https://www.instagram.com/p/B0jUGVHIc2c/?utm_source=ig_embed

Bývanie si musia zaslúžiť
Nová bytovka by sa mala stavať na jar budúceho roku, na ktorej výstavbu získali peniaze z eurofondov (približne 2,5 milióna eur) no 5%-ná účasť sa bude riešiť prostredníctvom úveru. V bytovke by malo vzniknúť ubytovanie až pre 50 rodín. Čo sa týka legálneho ubytovania pre obyvateľov osady Mašličkovo, pre jeho získania musia prejsť akýmsi “testom”. “Budú musieť prejsť určitými stupňami bývania.

Čiže dostanú sa najskôr do toho najnižšieho stupňa, to je taký najnižší standard toho bývania. Keď preukážu, že vedia fungovať v tom vyššom štandarde tak sa môžu dostať do vyššieho stupňa bývania,” vysvetlil Marcel Šaňa, starosta mestskej časti Košice-Luník IX. Najnižší štandard bývania predstavujú staré bytovky neďaleko osady.

Domy si môžu postaviť aj svojpomocne
Okrem toho, chce obyvateľom pomôcť aj mimovládna organizácia ETP Slovensko. Na Luníku IX tak chcú rozbehnúť projekt svojpomocnej výstavby nízkonákladových domov. Podobný projekt už bol úspešný v Rankovciach nachádzajúcich sa v okolí Košíc.

Riaditeľka tejto organizácia, Veronika Poklembová, potvrdila, že o tento projekt má záujem zatiaľ jedna rodina a dokopy majú k dispozícii 6 pozemkov, kde sa môže stavať. V iniciatíve organizácie je aj postavenie takzvaného vzorového domu na sídlisku, kde zaškolia ľudí, ktorí by sa do hlavného projektu mali záujem zapojiť.

Celú reportáž RTVS si môžete pozrieť tu:

zdroj: mysmezeny.sk

Přejít nahoru