To, co řekl Lukac, je nejnovější z řady kontroverzních prohlášení různých vysoce postavených balkánských politiků za poslední rok, jejichž cílem je hrát na nejhorší obavy mezinárodního, zejména západního, veřejného terorismu. Je charakteristickým rysem pokračující démonizace muslimské populace Bosny a Hercegoviny, kterou mnoho západních analytiků dosud nepochopilo, nebo ještě hůře, propadlo.

Aby bylo jasno: Bosna a Hercegovina má stovky muslimů, kteří dodržují puritánský salafistický nebo wahhábistický výklad islámu. Je však všeobecně známo, že dodržování puritánských učení se nepřekládá jako vstup do teroristické skupiny.

Zadruhé, v zemi byly desítky mladých mužů připojeny k řadám Daesh. Mnoho z nich bylo zabito na syrských a iráckých bojištích, zatímco ti, kteří přežili, byli vráceni a čelili náročným trestům vězení. A konečně, Bosna a Hercegovina utrpěla ničivé teroristické útoky, přičemž poslední velký útok provedený srbským občanem proti velvyslanectví USA v Sarajevu přesně před deseti lety, nikoli Bosňan. Výsledkem nebyly žádné úmrtí.

Proč by tedy vysoce postavený bosenskosrbský politik zobrazoval svou vlastní zemi jako teroristické centrum? Píše portál DailySabah.com.

Komentáře