Uprchlický tábor na ostrově Lesbos shořel minulou středu, kdy jej podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise místní migranti sami zapálili, jelikož nebyli spokojeni s karanténními požadavky souvisejícími s tím, že v táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem.

Přesto, že z uprchlického tábora ještě zbyly některé části, migranti hned během následného večera stihli úmyslně založit i druhý z požárů, který tábor zničil definitivně.

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi,“ uvedl k incidentu mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Podle něj ti, co tábor podpálili, „si mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se urychleně z ostrova”. „Neodejdou odtamtud kvůli požáru,“ dodal.

Zřejmě se však silně mýlil, jelikož by za úmyslné podpálení mohli získat volnou cestu do Německa. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron již dříve dali najevo, že se jejich země společně s dalšími zeměmi EU chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu z tohoto tábora, teď však padly mnohem větší návrhy.

Z tábora, kde bylo více než dvanáct tisíc migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie, by podle deníku Bild mohla německá vláda tisíce z nich přijmout. Zároveň Německo doufá, že bude uprchlický tábor na Lesbu obnoven a provozován Evropskou unií.

Merkelová je prý nyní nakloněna k přijetí nejméně stovek dětí z tábora, které poté do Německa poputují společně s jejich rodiči.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer v pátek za první krok označil přijmutí 100 až 150 nezletilých uprchlíků z tábora. Německo by dle něho nemělo být samotné a o další čtyři stovky nezletilých migrantů se podělí i dalších nejméně devět zemí Evropské unie a Švýcarsko.

O dalších migrantech má německá vláda rozhodnout ve středu. „Je to lidská tragédie,“ řekla podle deníku Bild německá kancléřka o situaci na ostrově a shrnula, že se chystá sejít se starosty německých měst, která hodlají uprchlíky přijmout.

  Merkelová: Útoky vykonané uprchlíky potupily Německo

Konsensus na přijetí migrantů panuje i u dalších německých činitelů. „Věřím, že je pro Německo bez problémů proveditelné přijmout ještě mnohem více lidí, dětí a rodinných příslušníků,“ řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder v debatě pořádané Bildem.

Spolupředsedkyně koaliční sociální demokracie (SPD) Saskia Eskenová pak naléhala, aby se o přijetí tisícovek migrantů z tábora Moria rozhodlo co nejdříve.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Komentáře