Rodiny, svobodné ženy a nezletilé osoby bez doprovodu byly mezi 218 migranty, kteří kolem půlnoci zřídili improvizovaný tábor před pařížskou radnicí.

V úterý ráno policie rychle rozebrala stany. Radnice však pozvala migranty dovnitř na jednání a připustila, že je třeba najít řešení. Píše portál France24.

„Je to volání o pomoc. Už mě unavuje žít na ulici. Pro ženy je to velmi nebezpečné (…). Jsme snadné cíle,“ řekla Rolande, 36letá žena z Pobřeží slonoviny.

„Pokud nám nepomůže, pokud nebudeme moci pracovat, zůstaneme v tomto cyklu,“ řekla. Další přítomní migranti pocházeli ze Somálska a Afghánistánu.

Ve Francii nesmí žadatelé o azyl pracovat, dokud nebude schválen jejich status uprchlíka.

Rolande, stejně jako mnozí z těch, kteří se účastnili demonstrace, dorazili před třemi měsíci uprostřed zdravotní krize Covid-19 a od té doby žije v ulicích.

„Není normální, že lidé, kteří právě dorazili (…) do Francie, musí nutně trávit čas na ulici,“ řekl Mael de Marcellus, koordinátor skupiny pro pomoc migrantům Utopia56 a dodal, že polovina účastníků protestu byli nováčci v Francie.

Ouga, 33letá těhotná žena z Pobřeží slonoviny, řekla, že přeplula Středomoří na rybářské lodi a mnoho lidí zemřelo, včetně její starší sestry.

„Nyní budeme i nadále trpět na ulicích. Někde ses postavil, jsi zahnán. Ochoreli jsme tím, že jsme žili uprostřed odpadků,“ řekla s pláčem.

Policie uvedla, že neexistuje způsob, jak by bylo možné postavit stany v srdci města. Radnice, ovládaná socialistickou starostkou Annou Hidalgovou, však otevřela své brány a umožnila migrantům dovnitř.

„Požádali jsme stát, aby našel řešení, zejména proto, že většina těchto lidí jsou žadatelé o azyl, a proto by o ně mělo být nějakým způsobem postaráno,“ řekl agentuře AFP radní Ian Brossat, odpovědný za bydlení a ochranu uprchlíků ve městě.

Komentáře