Prezident Emmanuel Macron je již dlouho pod tlakem, aby zaujal tvrdší postoj k islámskému extremismu a separatismu. V médiích začaly kolovat mimo jiné spekulace o vyloučení více než dvou set radikálů v reakci na útok. Očekává se také, že Francie zpřísní prověřování žádostí o azyl a zvýší kontrolu nad financováním islámských organizací.

Macron však v minulosti dal rozsáhlé sliby v boji proti islámskému extremismu, které se nikdy neuskutečnily. Ve skutečnosti k podobnému islámskému extremistickému stětí došlo ve Francii právě v roce 2015 a od té doby bylo dosaženo malého pokroku. Píše portál RMX.

Po útoku sražením hlavy francouzská policie zahájila vyšetřování desítek islamistů, zejména kvůli jejich příspěvkům na internetu. Podle agentury AFP tuto akci oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin s vysvětlením, že otec jednoho ze studentů a muslimský aktivista vydal fatwu proti učiteli dějepisu. Podle AFP je v souvislosti s vyšetřováním ve vazbě patnáct lidí.

„Jeden z našich krajanů byl zavražděn, protože učil o svobodě projevu, svobodě věřit nebo nevěřit,“ řekl Macron po útoku.