Turecký lídr to oznámil, když komentoval operaci německé policie v mešitě Mevlana v Berlíně během muslimské modlitby. Podle novin Sabah se jí účastnilo asi 150 policistů, kteří chodili v botách po modlitebních kobercích.
„Prováděním takových útoků na práva muslimů, kteří jsou občané (zemí Evropy, pozn. red.), přešel evropský fašismus do nové fáze. Evropa připravuje svůj vlastní konec frontou, kterou otevřela proti muslimům. Pokud se toho nezbaví co možná nejrychleji, taková bolest Evropu zničí zevnitř,“ uvedl Erdogan.
AK Parti Kayseri İl Kongremizdeyiz. https://t.co/I02fkwKRVV
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) October 24, 2020
Léčení psychiky
Turecký prezident také poradil svému protějšku Emmanuelovi Macronovi, aby si „vyléčil psychiku“.
Připomeňme totiž, že v říjnu Macron vystoupil s velkým proslovem na téma boje proti separatismu ve Francii. Prezident uvedl, že 9. prosince představí odpovídající návrh zákona: bude zaměřen na posílení republikánských hodnot a francouzské orgány budou věnovat zvláštní pozornost vzdělávání dětí. Macron rovněž uvedl, že společně s Radou muslimů ve Francii je nutné vytvořit organizaci, která pomůže budovat „osvícený islám“ v zemi. Podle něj je nutné „osvobodit islám (…) od zahraničního vlivu a posílit kontrolu za financováním mešit“.
„Co má Macron s islámem a muslimy? To, že prezident země se tak chová k milionům muslimů ve své zemí, je především ztráta kontroly nad rozumem. Měl by si nechat vyléčit psychiku,“ uvedl turecký lídr.
Erdogan ale již dříve vyjádřil nespokojenost s Macronovým projevem. Podle Erdogana se chce francouzský vůdce podle svých slov o boji proti islámskému separatismu „vypořádat s muslimy“. Taktéž obvinil Macrona z toho, že má v úmyslu vytvořit totalitní „antiislámský systém“.
Připomeňme, že v letošním únoru Emmanuel Macron prohlásil, že islamistický separatismus je neslučitelný se svobodou a rovností. Poznamenal také, že Francie musí bojovat proti „cizímu vlivu“ v oblasti náboženství, a proto přestane přijímat imámy vysílané jinými státy a zpřísní kontrolu zahraničního financování náboženských zařízení. Současně se podle Macrona zvýší počet imámů studujících ve Francii.
„V republice nikdy nemůžete akceptovat, že zákony náboženství mohou být vyšší než zákony republiky,“ uvedl s tím, že kroky vlády nejsou „plánem proti islámu“.
zdroj: cz.sputniknews.com