Česká republika má spolu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem největší odpor vůči kvótám stanoveným EU.

Před syrskou uprchlickou krizí se v Bělé-Jezové nacházelo pouze jedno zadržovací středisko. Nyní jsou tři; centrum v Bělé-Jezové bylo věnováno zranitelným migrantům, jako jsou rodiny s ženami a dětmi.

V rámci kvóty EU na relokaci z roku 2015 musí Česká republika přijmout přibližně 4300 lidí, kteří žádají o azyl, což je přibližně 410 uprchlíků na jeden milion její populace.

V roce 2015 tvořilo populaci uprchlíků v České republice 3 644 osob.

V roce 2016 požádalo o vnitřní ochranu 1475 lidí. Vláda poskytla azyl 148 žadatelům a doplňkovou ochranu pro 302 osob.

Prezident Zeman uvedl: „Naše země si jednoduše nemůže dovolit riskovat teroristické útoky, jaké se staly ve Francii a Německu. Přijímáním migrantů bychom vytvořili živnou půdu pro barbarské útoky, “uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Česká republika přijala 12 uprchlíků a podle ministra vnitra Milana Choyanca již neplánuje přijímat. EU může v září podniknout kroky proti České republice, pokud budou i nadále popírat uprchlíky.

Od května 2016 neexistuje žádná nabídka přesídlení Čechů pro žádného uprchlíka v rámci programu EU.

Prezident Zeman uvedl, že všichni uprchlíci musí prokázat, že jsou politicky pronásledováni, pokud žádají o azyl, a „samotná skutečnost, že pocházejí ze země, v níž probíhají boje, není důvodem pro její udělení.“

Píše portál Borgenproject