Členovia nemeckej vládnej koalície sa dohodli na tom, že v najbližšej dobe budú zavedené nové opatrenia podporujúce rovnoprávnosť žien v podnikateľskej a manažérskej sfére. Ide o návrh Sociálnodemokratickej strany Nemecka, ktorá už dlho presadzuje zavedenie povinnej prítomnosti žien v predstavenstvách spoločností.

Strana nemeckej kancelárky Angely Merkelovej – Kresťanskodemokratická únia – zaberala po určitú dobu skeptický postoj voči tejto iniciatíve, okrem toho jej členovia kritizovali nemecké podniky za nedostatočné úsilie spojené s podporu rovnosti žien. V konečnom dôsledku koalícia CDU/CSU návrh sociálnych demokratov schválila.

 

Reakcia na sociálnych sieťach

Mnohí užívatelia na Facebooku vnímali túto správu prevažne skepticky. Mnoho z nich vyslovilo presvedčenie, že to prispeje k porušovaniu zásad zdravej konkurencie.

„Regulovaním sa to nevyrieši. Postavenie ženy v takom vedení firmy bude ešte horšie, keď bude ostatnými vnímaná tak, že je tam len preto, že je žena (nielen mužmi, ale aj ostatnými ženami),“ argumentuje Karel.

Ďalší komentujúci tvrdili, že ide o diskrimináciu pracovníkov, ktorí sa dokážu presadiť pomocou svojich schopností a skúseností. „To je solídny pľuvanec do tváre schopným ženám,„ napísal Václav.

S týmto názorom sa stotožnil aj užívateľ Jiří: „Neviem no… Myslím si, že keď je človek schopný, presadí sa bez ohľadu na to, či je žena alebo muž,„ myslí si dotyčný užívateľ.

 

Nórsky zákon proti diskriminácii menšín

Hovorca prezidenta ČR Jiří Ovčáček nedávno prezentoval, ž je v šoku z novely nórskeho zákona proti diskriminácii sexuálnych menšín. Teraz sa za nenávistné komentáre, ktoré boli prednesené v súkromí, bude trestať väzením. Podľa Ovčáčka ide o ohrozenie slobody, ktorú si Česi vybojovali v roku 1989.

Nórsko bolo tradične veľmi progresívnym štátom v otázke pohlavia, ale novela antidiskriminačného zákona z roku 1981 posúva túto škandinávsku krajinu ešte ďalej. Poslanci v druhom čítaní schválili nielen nahradenie pojmu „homosexuálna orientácia„ za „sexuálna orientácia„, aby zaistili inklúziu všetkých sexuálnych menšín, ale zavádzajú aj tvrdé tresty za urážlivé používanie pojmov „gender„, „rodová identita“ či „rodové vyjadrenie„.

Za verejné „nenávistné„ komentáre bude môcť súd udeliť až trojročný trest väzenia a novo sa bude trestať aj za komentáre prednesené v súkromí. V poslednom prípade možno skončiť až na jeden rok vo väzení.

Podľa Jiřího Ovčáčka ide o ďalšiu snahu obmedziť slobodu slova na Západe. Česko by preto podľa neho malo byť ostražité.

„Keď si budeme pripomínať 17. november 1989, návrat slobody, tak sa pozrime ostražito na západ, kde začína mráz,„ napísal hovorca Miloša Zemana v piatok na svojom Twitteri.

zdroj: hlavnespravy.sk