Analytici čínské publikace Sohu analyzovali reakci ruské armády na provokace amerického námořnictva, uvedla v překladu publikace „PolitRussia“.

 

Analytici Sohu poukazují na to, že v posledních letech Rusko za Vladimíra Putina prokázalo tvrdý postoj na mezinárodní scéně – zejména v oblastech, kde jsou ovlivněny klíčové národní zájmy země.

 

Ruští námořníci aktivně provádějí cvičení v Japonském moři. Mnoho vojenských odborníků souhlasí s tím, že tyto manévry jsou varováním Moskvy pro USA a slouží jako reakce na nedávné provokace Washingtonu.

 

„Toto je signál americkým jednotkám, že pokud se americké lodě znovu přiblíží k vodám Ruska, čeká je tvrdé setkání,“ tvrdí čínští pozorovatelé. Podle autorů článku není náhodou, že Rusko vyslalo nejmocnější a impozantní loď své flotily do Japonského moře. Hovoří o modernizované fregatě „Maršál Šapošnikov“, který nedávno vypustil křídlatou střelu komplexu Uran. Manévry pokračovaly v zálivu Petra Velikého (kde nedávno došlo k incidentu s vytlačením americké vojenské lodě, která narušila ruské hranice – pozn. red.).

Čínští analytici poukazují na to, že „Maršál Šapošnikov“ nedávno prošel významnou modernizací, v důsledku čehož dostal modernější zbraně. Tato ruská fregata je právem považována za jednu z nejmocnějších a impozantních válečných lodí na světě, zdůrazňují odborníci Sohu.

 

„Rusko bude v budoucnu pokračovat v modernizaci dalších válečných lodí, což umožní Moskvě nejen šetřit peníze, ale také co nejúčinněji využívat sílu stávajících lodí,“ upozorňují analytici Říše středu.

 

Odborníci čínské publikace se domnívají, že častější manévry ruských lodí v Pacifiku jsou vyvolávány kroky Spojených států. Podle analytiků Sohu Washington vždy považoval vody poblíž Japonska za otevřené svým lodím, protože věřil, že tam mohou plout americké lodě bez překážek. I nyní velení amerického námořnictva nadále vysílá své lodě do této zóny a sleduje velmi konkrétní cíle.

 

„Spojené státy se pokoušejí Rusko otestovat a snaží se zpochybnit ruskou kontrolu v tomto regionu, což nepochybně vyvolává nespokojenost ze strany Moskvy,“ jsou přesvědčeni odborníci Sohu.

 

Autoři článku uvedli, že reakce Ruska byla docela tvrdá. Manévry ve vodách Tichého oceánu byly prováděny tak často, že lze s jistotou říci, že Rusko varuje Spojené státy, aby nepřekračovaly červenou linii.

Dalším výmluvným signálem pro protivníky byly nedávné manévry v Bílém moři: v polovině září odpálila ruská fregata „Admirál Gorškov“ hypersonickou raketu „Zirkon“. Čtyři balistické střely Bulava vystřelila ponorka jaderným pohonem „Vladimir Monomach“.

 

„Americká strana neustále zkouší Rusko,“ poznamenávají pozorovatelé čínského vydání. „V Pacifiku je konfrontace stále zřetelnější, protože USA otevřeně podporují Japonsko v jeho sporu o Kurilské ostrovy.“

Pro Rusko je demonstrace jeho síly nejlepším způsobem, jak varovat USA před riskantními pohyby, zdůrazňují autoři Sohu.

zdroj: prvnizpravy.cz