„Nebylo by to možné, protože by to znamenalo vznik vnitřních států uprostřed státu a bylo by to i úplné omezení státní suverenity,“ uvedla Samková pro ParlamentníListy.cz s tím, že zavedení práva šaría na území ČR pro muslimy by navíc znamenalo u nás zavést i soukromoprávní trestní soudy. „Pan Abbas není vzdělán ani v náznaku v právní teorii a vůbec neví, co vlastně říká,“ povzdechla si Samková.

Je toho poměrně dost, co řekl ve čtvrtek v České televizi šéf Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas. Než se ale k tomu vysloví právnička Klára Samková, nejprve připomenutí, co Abbas vlastně před kamerou napovídal.

Předně sice odsoudil útok na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, ovšem zároveň naznačil, že útok klidně může být pouze hrou západních zpravodajských služeb, podobně jako se mohly odehrát i dřívější teroristické útoky, k nimž došlo v Evropě a ve Spojených státech.

„Pro mě je to první útok svého druhu takto na noviny. Je mi líto těch lidí a jejich rodin,“ popsal Abbas pocit z vyvraždění redakce časopisu. Teroristický útok podle něj s islámem není slučitelný, protože učení takové násilí zakazuje. „Nejenom já, ale muslimové napříč světem takové činy odsuzují,“ řekl.

Oni provokovali…
Prý ale sami francouzští novináři z Charlie Hebdo provokovali, neboť těsně před vraždami uvedli, že do konce ledna by měl být nějaký útok. „To je jako kdyby sami něco plánovali, byl tam nějaký zájem, sami plánovali provokace,“ uvedl v Hyde Parku k tomu Abbas. Že by za útoky tak stáli muslimové, tak to se mu prý moc věřit nechce.

„Mám problém souhlasit s oficiálními verzemi událostí, které se staly v Madridu, v Londýně i ve Spojených státech,“ zpochybnil Abbas teroristické akce ve světě a oficiální výsledky vyšetřování k nim. Následně zmínil konspirační teorie, podle nichž například za útoky na New York z 11. září 2001 stála federální vláda a západní zpravodajské služby. Ostatně k tomu podle Abbase učinila doznání sama bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, když řekla, že „Spojené státy vytvořily lidi v Al Kajda, se kterými teď válčí“. „Tak to je doznání,“ poznamenal k tomu v televizi Abbas.

Vždyť byl živý! A Abú Bakr al-Bagdádí je americkým agentem
Zpochybnil rovněž popravy západních novinářů aktivisty Islámského státu, které na videu šokovaly celý svět. Ozbrojenci Islámského státu podle něj dosud nezabili jediného amerického vojáka. Naznačil, že mohly být jen fingované, protože jednoho z těch, kteří měl být údajně popraven, prý jistý novinář viděl živého i v době, kdy už měl být po smrti. A navíc prý zde existuje konspirace, podle níž je vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí americkým agentem a byl vycvičen v Izraeli.

„Teď tento útok nemá pro islámský svět politický smysl,“ poznamenal následně Abbas k vraždám v redakci francouzského satirického časopisu. „Proč by někdo něco takového dělal? Nemá to smysl,“ řekl. Islám podle něj schvaluje defenzivní válku, tedy jen válku v případě, když někdo útočí na muslimy.

Jenže tady musíme připomenout, že právě dnes se Islámský stát podle médií přihlásil sám k odpovědnosti za útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo. „Začali jsme s operací ve Francii, za niž přijímáme odpovědnost. Zítra bude následovat Británie, Amerika a další,“ řekl údajně při kázání v iráckém Mosulu v pátek radikální duchovní Abú Saad al-Ansárí.

„Je to zpráva pro všechny země, které spolupracují s koalicí vedenou Spojenými státy, která zabíjí členy Islámského státu,“ dodal k tomu podle agentury DPA navíc duchovní Saad al-Ansárí.

Chceme tady právo šaría
Vraťme se ale k tomu, co ještě řekl Abbas v Hyde parku. Ohledně Evropy a života muslimů v ní totiž Abbas kromě jiného uvedl, že by bylo dobré, aby muslimové zde žijící se mohli řídit islámským právem šaría. Popřel ale přitom, že by muslimové chtěli uplatňovat šaríu i na většinové obyvatelstvo.

„Jsou takové pokusy v tomto směru v Kanadě a také v Anglii,“ vysvětlil Abbas. „Pro mne je důležité dělat věci tak, jak řekl Bůh,“ zmínil k tomu.

Na námitku, že by se muslimové při příchodu do cizích zemí měli přizpůsobit tamním zvyklostem, odpověděl, že i křesťané mají například v Saúdské Arábii kostely.

Známá česká advokátka Klára Samková se ale nad vystoupením Abbase doslova zhrozila.

Samková: Islám je mocenská ideologie
„To, v čem se tady nacházíme, je zcela evidentně ideologická válka, kdy islám není možno brát jako náboženství, ale skutečně jako mocenskou ideologii. A v tom je zásadní problém i našich intelektuálů, kteří stále poměřují islám tím, za co se sám vydává, to znamená za náboženství. Ale ta náboženská složka islámu tvoří jen velmi nepatrnou část – to je především mocenská struktura a je to i ideová a ideologická struktura, se kterou se také takto musí zacházet,“ uvedla nejprve pro ParlamentníListy.cz Samková.

Názoru Abbase, že by měli mít muslimové v Evropě možnost na svou komunitu uplatňovat právo šaría, se velmi podivila.

„Tak to není možné, protože to by vlastně znamenalo vznik vnitřních států uprostřed státu. Znamenalo by to úplné omezení státní suverenity. Znamenalo by to například i soukromoprávní trestní volby a soukromoprávní trestní soudy, což není možné. Pan Abbas není vzdělán ani v náznaku v právní teorii a ve státovědě a proto vůbec neví, co vlastně říká,“ spustila k tomu právnička.

On snad chce rozklad státu!
Podle ní Abbas v podstatě chce rozklad státu, organizace státu a státní moci. „Protože státní moc má tři složky – výkonnou, zastupitelskou a soudní. A on naši soudní moc chce rozvrátit a vzít státu, což nejde,“ uvedla k tomu dále Samková.

„Je otázkou, zda si vůbec pan Abbas uvědomuje, co říká. Já vidím jako velký nedostatek českých intelektuálních sil včetně právníků, že nikdy nejsou schopni na tento základní rozpor upozornit, že nikdy nejsou schopni říci, co to do důsledku znamená. Jestliže pan Abbas a kdokoliv z Muslimské obce chce zvláštní soudní systém, tak je nepřítelem tohoto státu a nepřítelem jeho demokratického zřízení a nepřítelem toho, že stát má být garantem spravedlnosti,“ řekla.

O těchto věcech je ale prý potřeba s žijícími muslimy u nás velmi intenzivně diskutovat.

„Je také potřeba na plná ústa říci, že se vlastně (ze strany muslimů) v tomto jedná o plánované rozebrání států na území Evropy. Jestliže totiž stát ztratí svoji soudní moc nad svým územím, tak se tím také v podstatě zhroutí další pilíře, tedy moc exekutivní a moc zákonodárná, které budou omezeny. Jestliže by si totiž muslimové na našem území samostatně soudili, tak nemá stát ani právo přijímat zákony v této oblasti,“ upozornila Samková a nevyloučila přitom, že v této souvislosti se může někdo rozhodnout na Abbase podat i trestní oznámení.

Trestní oznámení pro ohrožování demokratického zřízení
„Mohl by na něj a i na jakéhokoliv muslima v Evropě, který v evropském státu žádá a hlásá uzákonění práva šaría na jakoukoliv část obyvatelstva, nejenom podat trestní oznámení, a to pro ohrožování demokratického zřízení. Principy ústavnosti a principy dělby moci jsou totiž stejné ve všech evropských státech bez ohledu na to, jaká tam je konkrétní ústava a konkrétní znění zákonů a ústavních zákonů. Ovšem v momentě, kdy by se šaría tady uzákonila, tak by stát ztratil svou exkluzivitu na soudní a zákonodárnou moc, a tudíž by tak ztratil suverenitu nad státem. Byl by to vlastně rozpad evropských zemí zevnitř a úplné rozvrácení jejich státního systému,“ dodala k tomu právnička.

„Co se týče pana Abbase, tak jestliže něco podivného říkal v tomto pořadu o 11. září, že to bylo narafičeno americkými tajnými službami a že i útok na francouzskou redakci může být nějak narafičený, tak to je skutečně projev kognitivní disonance, tedy psychického rozpolcení mysli, kdy není schopen přijmout určitou realitu, tedy skutečný stav věci,“ pronesla Klára Samková k dalším tvrzením šéfa Muslimské unie v ČR.

Možná je to účelové a možná by potřeboval psychologa
„Psychologové, co se zabývají způsobem myšlení, tak velmi dobře vědí, že lidský mozek potřebuje příčinnou souvislost a když ji nemá, tak si ji prostě dosadí. A jestliže tady pro něj je přiznání, že všechny tyto věci – tisíce životů a obrovské strádání – má na svědomí jeho víra, tak chápu, že jeho mysl hledá nějaká další, jiná vysvětlení. Bylo by tady vhodné pro něj najít dobrého psychologa, aby mu tyto věci vysvětlil,“ zmínila právnička na adresu muslima.

Prý z hlediska běžného vnímání Abbasova slova také můžeme brát jako účelové jednání.

„Jako právník k tomu řeknu: Jestliže nebyly důvodem útoku na francouzskou redakci předchozí karikatury na Mohameda a na islám, tak co by bylo důvodem? A jestliže ti útočníci nebyli muslimové, tak kdo jím tedy byl a z jakého důvodu útočili? Bylo to snad proto, aby vnesli chaos do Francie a protlačili tam – ale to fabuluji – nějaké zákony, které by přinášely ospravedlnění nějakého sledování nebo zvýšeného policejního dohledu? Tohle je ale absurdní! Vždyť úplně stejných výsledků a daleko přímější cestou by bylo možno dosáhnout i jinak. To, co nám tady pan Abbas přes televizi navykládal, to je na úrovni psychohistorika a literární postavy Harryho Seldona z nejznámějšího románu Nadace. Seldon totiž umí (v tomto románu) předvídat budoucnost na milióny let dopředu a díky tomu také umí společností manipulovat,“ dodala právnička Samková.

Fiala: Pokud to myslel vážně, pak je to vážné
Advokátka ale nebyla sama, kdo se nad slovy Abbase zhrozil. Již krátce po odvysílání čtvrtečního Hyde parku se totiž ozval třeba šéf ODS Petr Fiala. Na svém twitterovém účtu poznamenal, že Abbasovy názory rozhodně stojí za pozornost. „Pokud je myslel vážně, je to vážné,“ obává se Fiala.

Nebyl jediný. Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) vyjádřil podivení nad tím, co vše může vysílat veřejnoprávní televize.

„Pozdní večer a já se nestačím divit ‚tvorbě‘ ČT24. Nějaká podivná blondýna prezentuje terorismus jako umělecký čin prostřednictvím nějakých podivných karikatur,” posteskl si Škromach nad tím, že ČT dělá umělecký zážitek ze zavrženíhodného zvěrstva, kde byla povražděná spousta nevinných lidí. „Je čas udělat pořádek s podobnou tolerancí vůči světovému terorismu a jeho zlehčování v našich veřejnoprávních médiích,” dodal k tomu senátor.

zdroj: parlamentnilisty.cz