Aby tento stav lépe odrážel, byla v roce 2019 vládou jmenována Odborná komise pro integrační schopnosti, složená z 24 politiků a akademiků, a poslední dva roky zkoumala, jak lépe integrovat přistěhovalce a jejich rodiny do země. Komise nedávno předložila svou zprávu kancléřce Angele Merkelové s jedním ze svých klíčových doporučení přestat používat výrazy „migrační pozadí“ a „přistěhovalecké pozadí“.
Předseda komise Derya Çağlar (SPD) doporučil, aby se místo toho používal výraz „přistěhovalci a jejich potomci“. “V mém případě by to znamenalo, že už nejsem migrant, ale spíše dcera nebo potomek migrantů.” Çağlarovi rodiče se přistěhovali z Turecka, ale narodila se v Německu. Nový výraz by měl dopad i na její děti, které jsou v současné době klasifikovány jako migrující, protože by jim to umožnilo „jednoduše být Němci“. Píše portál Iampexdat.
Zpráva získala podporu několika významných politiků. Německá komisařka pro integraci Annette Widmann-Mauz (CDU) se vyslovila pro změnu způsobu, jakým jsou v Německu označováni přistěhovalci. „Mnoho z 21 milionů lidí, na které se tento výraz vztahuje, se tím necítí náležitě popsáno,“ uvedl Widmann-Mauz a vysvětlil, že téměř třetina lidí, o nichž se hovoří jako o „migračním pozadí“, se ve skutečnosti narodila v Německu. . Widmann-Mauz pro tyto lidi uvedl, že tento výraz vyvolává dojem, „že sem nikdy stoprocentně nepatří, a že imigrace byla jejich určující charakteristikou.“
Kancléřka Angela Merkelová rovněž vyjádřila vděčnost za zprávu a uvedla, že poskytuje politikům v této věci potřebné odborné znalosti. „V důsledku imigrační vlny mezi lety 2013 a 2015–16 máme před sebou kopec úkolů, které vyžadují velkou integrační práci,“ uvedla Merkelová. „Budeme muset v následujících letech věnovat velkou pozornost otázce integrace a imigrace, aby naše úsilí nebylo marné.“