Americká kosmická agentura Mars Reconnaissance Orbiter se točí kolem Rudé planety od roku 2006. Její vyhlídka stovky kilometrů nad povrchem jí umožňuje sledovat dramatické přírodní procesy odvíjející se níže.

Pozoruhodné, čerstvě vydané snímky ukazují radikální změnu krajiny na severním pólu planety po zhroucení polární čepičky.

Tým kamer HiRise společnosti Orbiter vytvořil pozoruhodný soubor GIF před a po, který ukazuje „pole ledových bloků“, které po něm zůstaly po ohromující vymalování planet.

„Strmý okraj severní polární čepice se rozpadá,“ vysvětlil planetární geolog Alfred McEwen. „Tato animace ukazuje, kde se část svahu vpravo zhroutila před třemi lety na Marsu a uložila pole ledových bloků.“ Píše portál RT.

Mars rok trvá téměř 1,88 pozemských let, takže původní snímek byl pořízen před více než 5,5 lety. Orbiter zachytil druhý snímek 25. prosince 2019 a v pátek vydal silné srovnání.

Mars Reconnaissance Orbiter, který je vybaven jednou z největších a nejvýkonnějších kamer, které kdy byly vysílány do vesmíru, poslal na mimozemský povrch Marsu zpět 371 terabitů dat.

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]