1.      Zelený čaj místo kávy

 

Zkuste kávu vyměnit za zelený čaj. Tenhle nápoj má také povzbuzující účinky, ale k lidskému tělu je mnohem šetrnější. Účinky se uvolňují postupně. Chcete-li ještě silnější vzpruhu, sáhněte po japonském matcha tea, který je navíc doslova nabušený vitamíny, minerály a také antioxidanty.

 

2.      Poslouchejte svoje tělo a spěte

 

Cítíte se po náročném dni unavení, nejraději byste si lehli do postele? Nepřemáhejte se a na chvilku si oddychněte. Krátký spánek pomůže více, než když se v pozdním odpoledni a během večera budete po bytě pohybovat jako mátoha a nebudete vnímat ostatní. Oněch pověstných „dvacet“ umožní tělu na chvíli vypnout a večer zvládnete svoje úkoly s přehledem. Naučte se poznávat signály svého těla a nepřepínejte. Myslete zkrátka na odpočinek. Tělo potřebuje k regeneraci po dlouhém zimním období určitý čas. Nepodceňujte také dostatečný spánek během noci, 7-8 hodin je optimum.

 

3.      Zkuste vodu s citronem

 

O jarní detoxikaci organismu se hodně hovoří a jedním ze základních tipů bývá doporučení zahájit svůj den sklenkou teplé vody se šťávou z čerstvě vymačkaného citronu. Tenhle tip je snadný. Vypijte vodu s citronem nalačno ještě před snídaní. Nastartujete díky ní metabolismus a doplníte vitamín C, díky kterému budete odolnější vůči infekcím a mnohem svěžejší.

 

4.      Vyvarujte se těžkých pokrmů

 

Pokud býváte krátce po obědě malátní, bez energie a zralí tak akorát do postele, nejspíše je chyba v tom, co jste měli na talíři. V klasické české kuchyni dominují spíše těžší pokrmy, hůře stravitelné. Výsledkem potom je, že se po jídle krev nahrne do trávicího ústrojí. Mozek se odkrví, dostatečně se neokysličuje a vy jste unavení. Řešení je nasnadě. Dejte si k obědu něco lehčího, lépe stravitelné jídlo a nepřejídejte se. Nemusíte hned zkoušet experimenty typu raw (syrová) strava, ale větší podíl čerstvých potravin a zeleniny je rozhodně správnou volbou. Zapomeňte na smažená jídla, knedlíky, omáčky. Dopřejte si jarní porci vitamínů z čerstvé zeleniny, která vás naopak nabije energií. Stejný efekt má ovoce.

 

Můžete vyzkoušet i různá zeleninová a ovocná smoothie. Právě malý příjem vitamínu C může mnohdy stát za únavou. Získáte ho z citrusových plodů, kiwi, jarní zeleniny.

 

5.      Doplňte ve stravě vitamíny a železo

 

Dalšími vitamíny, které je dobré zjara doplnit, abyste se přestali potýkat s únavou, jsou ty ze skupiny B, hlavně B2, B3, B5, B6 a také B12. Hojně tyto vitamíny najdete v celozrnných obilovinách, kvasnicích, luštěninách, oříšcích, ovesných vločkách, zelené listové zelenině jako je špenát či kapusta.

 

Únavou se rovněž může projevit i nedostatek železa v organismu. Narazíte na něj rovněž v listové zelenině, oříšcích, luštěninách a také v sušeném ovoci.

 

 

6.      Očistěte se s pomocí aloe vera

 

Existují také potraviny, které mohou očistu organismu velmi efektivně podpořit. Do této skupiny patří například aloe vera. Šťávu z této rostliny seženete v prodejnách zdravé výživy a dokonale vám pročistí trávení a střeva. Jen dejte pozor na to, aby to byla skutečně 100% aloe vera a ne pouze mix aloe s dalšími, zbytečnámi látkami.

 

7.      Vyzkoušejte Rdesno pro regeneraci

 

Velmi dobrou léčivkou pro regeneraci duše i tělo je například rdesno mnohokvěté, užívané v čínské medicíně, kde je známé pod názvem He Shou Wu. Působí kladně na zotavení svalstva, podporuje plodnost u mužů i žen. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá snížit vysoký krevní tlak. Povzbuzuje paměť, v těle vykazuje protizánětlivý efekt. Také má podíl na vaší psychické pohodě.

 

8.      Sáhněte po medicinálních houbách

 

Výborné je rovněž působení medicinálních hub, kterým se často a oprávněně přezdívá houby nesmrtelnosti. Mají totiž velmi všestranný pozitivní efekt na lidské tělo. Velmi užitečné jsou díky vysokému obsahu betaglukanů v budování imunity. Dále snižují hladiny glykémie a cholesterolu, posilují kardiovaskulární systém. Díky nim se tělo stává mnohem odolnější vůči virům a bakteriím. Také chrání vnitřní orgánu jako játra, ledviny. Velmi širokospektrální účinky má třeba cordyceps čili housenice čínská či reishi neboli lesklokorka lesklá. Dále jsou houby, které vykazují i zvýšené efekt v určitém segmentu lidského zdraví, například hericium čili korálovec ježatý v oblasti podpory činnosti mozku a nervové soustavy nebo sibiřská čaga pro zdraví žaludku a střev. Sáhnout při snaze o jarní očistě po extraktech z medicinálních hub se rozhodně vyplatí.

 

9.      Uvěřte léčivé síle listů jinanu

 

Zvládnout únavu a vyčerpání pomůže celá řada léčivých rostlin. Pravděpodobně jste někdy slyšeli o jinanu dvoulaločném známém také jako ginkgo biloba. Léčivá síla tohoto stromu se skrývá v jeho listech. Jinan pomáhá zlepšovat prokrvení, díky tomu i mozek dostane více kyslíku pro svoji činnost. Zkrátka a jednoduše vám to bude lépe pálit a zvládnete snadněji více náročných úkolů. Jako efektivní se jeví užívání jinanu v rámci prevence infarktu myokardu a mozkových příhod. Zkoumají se rovněž účinky na Alzheimerovu chorobu.

 

10. Zatočte s únavou pomocí klanoprašky a pupečníku

 

Po čínské medicíně můžete sáhnout i v dalším případě, a sice po léčivce zvané klanopraška čínská neboli Schizandra chinesis. Výrazně zlepšuje koncentraci a soustředění, pomáhá proti únavě. Podobné účinky vykazuje také rostlina opět s asijským původem přímo v názvu. Tentokrát jde o pupečník asijský čili Centela asiatica, který navíc napomáhá zlepšit vaši odolnost vůči stresu.

 

 

 

Autor článku: Pavel Štěpka

 

Pavel Štěpka je zakladatelem projektu Superionherbs.cz, který provádí světem Tradiční čínské medicíny, léčivých hub a rostlin. Tradiční medicíně se věnuje již přes 20 let a sám často navštěvuje jihovýchodní Asii, kde čerpá svoje poznatky.