Je třeba si uvědomit, že relativní klid na donbaské – Luhanské hranici byl pouze díky velmi smířlivé politice Donalda Trumpa. Nyní však po volbách, kdy se přes klan Bidenovcov dostali k moci zase váleční jestřábi a štváči nabírá válka mezi Ukrajinou a Ruskem reálné kontury.

Válka, která je již na spadnutí a s jarním oteplováním pravděpodobně přeroste do plného konfliktu bude tentokrát řádnou, plnohodnotnou válkou mezi dvěma sousedy a dvěma slovanských národů. Tato válka, která se může snadno vymknout z pod kontroly, nebude na prospěch ani Evropské unii ani Slovensku jako bezprostředního souseda Ukrajiny. Minimálně se dají očekávat tisíce uprchlíků, jejichž budeme muset řešit, pojmout a živit.

Ukrajinsko – Ruská válka na pozadí pandemie povede ještě k větším a rychlejším celosvětovým změnám. Zatímco bude hořet konflikt a konkurent USA Rusko bude oslabené, oslabovat se bude i pozice Evropské unie a trpět bude pravděpodobně i obchod s Čínou.

Je třeba si uvědomit, že relativní klid na donbaské – Luhanské hranici byl pouze díky velmi smířlivé politice Donalda Trumpa. Nyní však po volbách, kdy se přes klan Bidenovcov dostali k moci zase váleční jestřábi a štváči nabírá válka mezi Ukrajinou a Ruskem reálné kontury.

Slovensko by se mělo připravit i na to, že dodávky plynu přes Ukrajinu zcela ustanou. Stejně plyn přes Ukrajinu přestane proudit do Evropy, zatímco Nord stream II ještě není dokončen. Válka, kterou USA rozdmýchávají má zajistit, že se ani nikdy nedokončí, protože s agresorem, který napadl svého slabšího souseda se nediskutuje a neobchoduje.

 

 

USA si připravují mediální předpolí pro zahájení války a obvinění Ruska z agrese
Washington požádal Moskvu, aby vysvětlila „provokace“ na ukrajinských hranicích. Na brífinku to uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price, přičemž narážel na přesuny ruských vojsk na území Ruska při Ukrajinských hranicích, kterými se Rusko snaží připravit na ukrajinskou jarní ofenzívu.

Diplomat zdůraznil, že Spojené státy americké považují akcie Ruské federace, včetně „zvyšování sil blízko hranic s Ukrajinou“, za eskalaci. Dotyčný zároveň neodpověděl na otázku, zda Washington vidí hrozbu v přesunu sil suverénního státu na vlastním území.

„A co je nejdůležitější, dali jsme jasně najevo našim ukrajinským partnerům i Rusku, že podporujeme Ukrajinu tváří v tvář tomuto zastrašování a agresi,“ poznamenal Price.

Minulý týden Bílý dům oznámil, že americký prezident Joe Biden ve svém prvním rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyr Zelenský potvrdil podporu ukrajinské suverenity a územní celistvosti tváří v tvář „pokračující ruské agresi“. Americká zpravodajská společnost Politico zase uvedla, že partneři diskutovali o zvýšení ruské vojenské přítomnosti v blízkosti hranic s Ukrajinou.

 

V Lotyšsku začalo cvičení NATO
V pondělí začalo v Lotyšsku mezinárodní vojenské cvičení Iron Spear 2021 (Železné kopí 2021) za účasti vojáků zemí NATO, uvádí tisková zpráva ministerstva obrany této pobaltské republiky.

Cvičení potrvá do 9. dubna. Během manévrů bude nacvičování bojová střelba z tanků a obrněných vozidel.

„Cvičení probíhá na vojenském polygonu v Ādaži za účasti bojových skupin rozšířené přítomnosti NATO v Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku, a také vojáků mechanizované pěchotní brigády pozemních sil republiky. Účelem cvičení je zdokonalování spolupráce a součinnosti lotyšských a spojeneckých sil v bojové střelbě z tanků a obrněných vozidel, „uvádí se v tiskové zprávě.

Manévrů se účastní průzkumné pásová obrněná vozidla CVR (T), LAV 6, Coyote, BMP-2M, Marder, CV90, Piranha a tanky PT-91, Leopard a Centauro.

Ministerstvo obrany rovněž zdůrazňuje, že cvičení Iron Spear probíhají od roku 2018. V minulém roce se takového cvičení zúčastnili vojáci a vojenská technika bojové skupiny rozšířené přítomnosti NATO v Lotyšsku a mechanizovaná pěchotní brigáda pozemních sil republiky.

V červnu 2017 byl v Lotyšsku nasazen mnohonárodní prapor NATO vedený Kanadou.

O nasazení bojových skupin v pobaltských státech a Polsku se rozhodlo na summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016. Počet sil NATO v Lotyšsku je asi 1,5 tisíc vojáků. Skupinu tvoří vojáci z Albánie, Španělska, Islandu, Itálie, Kanady, Polska, Slovenska, Slovinska, Černé Hory a České republiky, kteří v této pobaltské republice slouží na rotačním principu.

Mnohonárodnostní prapor NATO se pravidelně účastní vojenského cvičení spolu s lotyšskými národními ozbrojenými silami. Cílem těchto aktivit je podle aliance posílit koordinaci aliance s jejími regionálními partnery za účelem připravenosti na vznikající výzvy.

Lotyšsko je členem NATO od roku 2004.

V posledních letech Rusko informuje o bezprecedentní aktivitě NATO podél svých západních hranic. NATO rozšiřuje a zintenzivňuje své iniciativy a nazývá to „brzděním ruské agrese“. Moskva opakovaně vyjadřuje znepokojení nad hromaděním aliančních sil v Evropě. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov již dříve řekl, že Rusko pro nikoho nepředstavuje žádnou hrozbu, ale nebude přehlížet akcie, které jsou potenciálně nebezpečné pro jeho zájmy.

 

V Kyjevě přiznali společné přípravy s NATO na válku o Krym
Cvičení NATO Defender Europe 2021 jsou nezbytné pro přípravu na válku s Ruskem, prohlásil zástupce Ukrajiny v třístranného kontaktní skupině pro Donbas Oleksij Arestovič ve vysílání televizní stanice UKRLife.TV.

„Defender Europe se překládá jako, chraň Evropu. Smyslem cvičení, které probíhají v akvatoriu od Baltského až po Černé moře je, řekněme to rovnou, válka s Ruskem, téma ozbrojené konfrontace s Ruskem, „řekl diplomat.

Podle jeho slov už začala aliance stahování sil a jejich přesuny a také řešení logistických otázek.

„Zaostřeno je hlavně na Balkán a Krym a na vše, co je severně od Krymu. Je to ve veřejných zdrojích, nikdo se tím netají, „dodal Arestovič.

 

Rusko reagovalo na obvinění z přesunu vojsk ke hranici s Ukrajinou. „Nikdo tam nebloudil“
Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov a náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov komentovali zprávy o tom, že se ruské vojenské jednotky pohybují po Rostovské oblasti směrem k Ukrajině v automobilech se zalepenými espézetky

zdroj: hlavnespravy.sk