Polibek zločinci? Nový problém pro Albrightovou, Schwarzenberga a další. Smazat to nejde

Prezident Kosova, Hashim Thaçi, byl prokurátorem zvláštního tribunálu v Haagu obžalován z válečných zločinů proti lidskosti, které se staly v 90. letech během války v Kosovu. To mělo obsahovat i stovky vražd. Informovala o tom například ČT24. „Obžaloba má deset bodů a kromě Thaçiho se týká dalších devíti lidí, mimo jiné i dalšího kosovského politika, Kadriho Veseliho, vůdce opoziční Demokratické strany Kosova (PDK). Jak Thaçi, tak Veseli patřili za ozbrojeného boje proti srbským silám v letech 1998 a 1999 k velitelům Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). I Thaçi byl dříve členem PDK,“ psala ČT24.

Celý článek ZDE:

Zvláštní tribunál pro Kosovo, soudící bývalé velitele povstalců z Kosovské osvobozenecké armády, která koncem 90. let vedla válku za odtržení od Srbska, je považován za kosovský justiční orgán, neboť má jednat podle kosovského práva a jeho vznik schválil kosovský parlament. Je však tvořen mezinárodními soudci a financován je ze zdrojů Evropské unie. „Kvůli zajištění bezpečnosti svědků má sídlo v nizozemském Haagu. Několik lidí svědčících proti bývalým velitelům UÇK totiž za podezřelých okolností zemřelo,“ popsala Česká televize.

Hashim Thaçi se do odporu vůči Srbsku zapojil již začátkem 90. let, když byl jako posluchač historie na univerzitě v Prištině hlavou studentské unie. Měl přezdívku Had a to prý kvůli jeho nevypočitatelnosti i kvůli tomu, že vždy dokázal uprchnout před srbskou policií. Později se stal jednou z hlavních postav násilného hnutí za nezávislost. „Během bojů v Kosovu podle některých zdrojů fyzicky likvidoval své odpůrce a mučil zajatce. Objevila se i tvrzení, že byl zapleten do ilegálních obchodů s lidskými orgány, které kosovští Albánci údajně během konfliktu odebírali zajatým Srbům, ale i krajanům, kteří nesouhlasili s praktikami povstalců,“ psala ČT24.

Po internetu však začaly kolovat fotky Hashima Thaçiho s různými politiky po celém světě. Jednou z nich je fotka s Madeleine Albrightovou.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10223158491860180&set=a.1077952158560&type=3

Další fotkou byla společná fotka Hashima Thaçiho, obžalovaného nyní z válečných zločinů, s bývalým prezidentem USA Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle Obamovou.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10223158494460245&set=a.1077952158560&type=3

Objevila se i společná fotka s neúspěšným kandidátem na prezidenta České republiky a jednou z hlavních tváří TOP 09, Karlem Schwarzenbergem.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10223158495260265&set=a.1077952158560&type=3

Kosovo je z většiny obýváno albánským obyvatelstvem. V roce 2008 vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku. Mezi státy, které nezávislost Kosova podpořily, patří i Česká republika. Kromě České republiky uznala existenci Kosova většina států Evropské unie či Spojené státy americké. Některé státy v Evropě však existenci Kosova nikdy neuznaly. Mezi takové patří kupříkladu Slovensko. Srbsko se snaží pomocí Ruska a Číny blokovat vstup Kosova do mezinárodních struktur, jako například OSN.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Přejít nahoru