VIDEO ZDE

Přepis:

Ron Desantis (guvernér Floridy): Co si myslíte… data jsou teď podle mě jasnější, protože máme rok zkušeností. O rok dříve by spousta odborníků řekla, že nošení roušek pro širokou veřejnost není založené na důkazech. Vím, že spousta lidí v Bílém domě byla proti plošnému nošení roušek. V dubnu a květnu se něco stalo, kdy se usoudilo, že když 80 % veřejnosti bude nosit na veřejnosti roušku, počet případů se výrazně sníží. Co ukazují data ohledně roušek? Pomohlo striktní nošení roušek na místech jako Los Angeles snížit počet případů na minimum?

Jay Bhattacharya, MD, PhD (profesor medicíny, Stanford): Myslím si, že 80-90 % lidí USA… jak ukazují průzkumy… nosili roušky. Přijde mi to zajímavé, protože pokud jste očekávali, že roušky výrazně pomohou, viděli byste výrazný dopad na počet případů v celé zemi, vlastně i v Evropě. Ale to jsem neviděli. Slyšel jsem, že bývalý ředitel CDC řekl, že roušky jsou efektivnější než vakcíny. Důkazy ale ukazují něco jiného… to není pravda, nebyla to pravda tehdy, není to pravda nyní. Roušky v některých ohledech byly i škodlivé, protože zranitelní lidé jsou přesvědčení, že roušky je chrání, a pak podnikají více rizika než by měli, protože mají pocit, že jsou chráněni něčím, co je nechrání. Roušky podle mě nejen nebyly efektivní, ale škodlivé. Samotná nařízení rozdělila společnost takovými způsoby, kterých bychom měli litovat. Veřejné zdraví má vést k nějakému sjednocení, ne k rozdělování a umravňování chování.

Ron Desantis: A ve Švédsku roušky nenařídili, že? Jsou jejich výsledky horší než ostatní místa v Evropě, kde měli nařízené roušky?

Martin Kulldorf PhD (profesor medicíny, Harvard): Ne, Švédsko je podle mě pod průměrem ve srovnání s ostatními evrospkými zeměmi.

  Vladimir Putin: Model kapitalismu se vyčerpal. Západ dělá zrůdné věci na hranici zločinu proti lidskosti

Ron Desantis: Dr. Guptová, vím, že jeden z vašich kolegů z Oxfordu, Carl Heneghan, prošel důkazy a řekl, že není dostatek důkazů, že zarouškování široké veřejnosti pomohlo zastavit šíření respiračního viru. Souhlasíte s ním? A myslíte si, že roušky byly efektivní?

Sunetra Guptová, PhD: No… rozhodně s ním souhlasím. I tak bych mu věřila. Ale logicky se zdá být obtížné pochopit nařízení nosit roušky. Například do supermarketu máte na sobě roušku a pak u pokladny se dotýkáte obrazovky. Je těžké uvidět, jak by to logicky fungovalo… ale nejdůležitější otázka je: má to nějakou cenu? Nevadí mi, že lidé se sami rozhodnou nosit roušku a testovat se, pokud to nemá žádnou cenu. Máme utratit 37 miliard za testy, trasování… Ale nošení roušek mělo různé negativní dopady z hlediska vystavení zranitelných lidí. Jeden příklad je… supermarkety mívaly vyhrazenou hodinu, kdy nakupovali zranitelní lidé. To se ale zrušilo, jakmile se nařídily roušky. Je to něco za něco… nemusí se to zdát zřejmé, ale je to tam. A co se týče nutit děti nosit roušky, je naprosto zřejmé, že je to psychologicky hluboce škodlivé.

zdroj: otevrisvoumysl.cz

Komentáře