Kauza Vrbětice mnoho věcí zakryla. Koronavírusová krize jako by nebyla. Pandemie se moc neřeší. Říjnové volby? Také se propletly s kauzou výbuchu muničního skladu. Hrozivá díra ve státní kase? Na to si už nikdo nevzpomene. A co imám terorista, který je největší bezpečnostní hrozbou pro Česko? Mlčí se.

O co jde? Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká 14,5 roku ve vězení. Sedmatřicetiletý Shehadeh se k činům přiznal. Uvedl, že je ale nelituje, protože je považuje za správné.
„Nejsem žádný terorista,“ prohlásil.

Dodal, že se pouze snaží bojovat proti zločineckému režimu v Sýrii, který se v zemi dopouští genocidy. Muži za pomoc k teroristickému útoku hrozilo až dvacetileté vězení, případně i výjimečný trest. Shehadeh podle obžaloby v roce 2015 odletěl do Turecka, kde se setkal s představiteli teroristické organizace an-Nusrat, později známé jako Džabhat Fatah aš-Sam (Fronta dobytí Sýrie). Odevzdal jim peníze, které vybral v muslimské komunitě v Česku a na Slovensku na léčbu zraněných bojovníků.
S teroristy se zároveň podle státního zástupce Marka Bodlák dohodl, že pro organizaci bude získávat nových bojovníků a dále organizovat sbírky. Shehadeh se chtěl sám zapojit do bojů v Sýrii, kvůli problémům se zrakem ale nakonec přistoupil na to, že bude bojovníkem prospěšnější v Česku.

Obžaloba bývalého pražského imáma dále viní z toho, že podporoval súdánského muže žijícího na Slovensku v tom, aby se do organizace an-Nusrat zapojil. Poskytl mu peníze na výbavu a zajistil mu potřebné kontakty a informace na cestu. Muž se v květnu 2016 dostal do Sýrie. Absolvoval výcvik a stal se velitelem jednotky prvního sledu ze útočníků, kteří vykonávají i sebevražedné útoky, a bojoval za nastolení islámského práva šaría. V dubnu 2017 byl v boji zabit.

To je absolutně šílené. Není to žádný vymyšlený terorismus. Žádný nedokázaný zločin. Zde jde o velmi vážnou věc. Mezi námi iv naší republice se pohyboval terorista nejhlubšího zrna, který nabízel zabíjet lidi a sám byl toho schopen. Právě tento případ by měl českou veřejnost děsit. O imámů teroristovi Sputnik mluvil s Lukášem Lhoťan, známým expertem na islám, publicistou a nakladatelem.

  ČR i Slovensko bojují o zachování silného rozpočtu pro zemědělství

„Myslím si, že celá ta kauza je pouze obrovským a trapným selháním české kontrarozvědky. Opět jsme svědky toho, že je nějaký pachatel trestán až poté, co realizoval všechny své trestné činy a už nic nevykonával. Pokud by toto mělo být úspěchem, tak podle mě pouze v případě, kdyby mu bylo zabráněno organizovat výjezdy českých muslimů mezi teroristy a zabráněno posílat peníze teroristům. Jenže zde vidíme, že on zorganizoval výjezdy českých muslimů a sehnal pro teroristy peníze a české tajné služby na to přišli a zasáhly, až bylo po všem. Otázkou je proč? Věděli a tolerovali české tajné služby podporu teroristů z České republiky, nebo o tom nevěděli?

 

Kdo četl mé texty o islamismu v České republice z roku 2010, tak uvidí, že jsem před osobou Sámer Shehadeha a jeho radikalismem varoval už tehdy a v prvním vydání mé knihy Islám a islamismus v České republice z roku 2011 jsem na jeho extremismus také upozorňoval. Česká kontrarozvědka byla o jeho rizikovosti dostatečně informována, ale nijak na to nereagovala a on si tu v klidu několik dalších let organizoval podporu teroristů, ptám se proč? „Říká fundovaný expert na islamismus.

 

Shehadeh se k činům přiznal. Uvedl, že je ale nelituje, protože je považuje za správné. Proč se média tak málo věnují této kauze? Máme tu skutečného teroristu, který to ani neskrývá?

„Myslím si, že jsou tři důvody. Jedním je již výše zmíněná skutečnost, že si tu v České republice organizoval podporu teroristů a české tajné služby nezasáhly, buď to věděli a tiše tolerovali, nebo nevěděli a tím pádem je třeba se ptát, kolik podobných teroristů a radikálů se zde ještě pohybuje a jak ve skutečnosti fungují tajné služby, že ani takového amatéra nebyly schopny odhalit a zabránit mu v podpoře terorismu?

  Do Česka dorazilo 150 tisíc rychlotestů na koronavirus + VIDEO

 

Druhým důvodem je, že to celé soudní řízení vypadá divně. Samer Shehadeha nebyl žádný obyčejný pěšák. Byl to jeden z nejdůležitějších lidí v Muslimské obci v Praze, jezdil do dalších českých a slovenský mešit kázat a organizovat finanční sbírky a šířil ideologii islámského radikalismu. A najednou se nám tvrdí, že všechno dělal sám? Vždyť to byl jeden z nejbližších spolupracovníků dnešního předsedy Muslimské obce v Praze pana Vladimíra Sáňky!

Nevěřím, že alespoň část peněz poslaných teroristům Samer nevybral v českých mešitách mezi věřícími, ale to neznamená, že ti věřící věděli, že to vybírá na teroristy. Moje osobní zkušenost je, že v mešitách se vybírají peníze na různé charitativní věci, ale neuvádějí se mnohdy v účetnictví, jsou to tzv. Černé fondy mimo kontrolu účetních, správci mešit je mohou použít, na co chtějí a nemusí dokazovat skutečný účel použití, takto se mohl Samer dostat k mnoha peníze pro teroristy. Otázkou je, zda právě toto vyšetřovali policejní orgány? A i kdyby, tak asi tak nic moc nepreskújú, protože muslimové proti sobě svědčit nebudou.

A třetím důvodem je skutečnost, že nám tu české média, hlavně veřejnoprávní média, prezentovali Sámer Shehadeha jako umírněného představitele českých muslimů, který má jednu z nejlepších znalostí islámu a najednou tento umírněný muslim je odhalen jako radikál! To se rozhodne většině novinářů a médií nehodí, protože to jednak vyvolává dojem, že muslimové jsou lháři a pokrytci a také to zpochybňuje kvalitu práce mnoha novinářů a hlavně veřejnoprávních médií, které Sámer předtím dělali zdarma reklamu, „míní pan Lhoťan.

 

Jak je na tom Česká republika s islámským terorismem? Nyní zprávy plní jiné téma, ale i tak: je islámský terorismus v Česku realita?
„Ano je. Otázkou je však nakolik, z osobní zkušenosti vím, že tu sice mohou působit jednotlivci a malé skupinky radikálů, ale většina českých muslimů je dost liberálních a nepodporuje radikální výklad islámu, bohužel ta malá skupinka radikálů dokáže i tak udělat velké problémy. Pro mnoho muslimských radikálů se Česká republika stala velmi přitažlivou zemí, protože české zákony prakticky neumožňují postihovat šíření islámského extremismu a radikalismu, to jsme viděli i na soudu s předsedou Muslimské obce v Praze Vladimirem sáňky kvůli vydání extremistické islámské knihy, v níž se jmenuje po svržení neislámských vlád, nenávisti proti neislámských vládám, ničení památek (obdobně jako to dělala teroristická organizace Islámský stát) a podobně. A soud nejen nemohl ani soudit samotnou knihu, protože na to nejsou české zákony.

  Evropská unie donutila schválit naši vládu zákon, který hraničí s rasismem

 

Víte, poslední dobou pozoruji, že se v České republice usídluje mnoho muslimů z bývalého Sovětského svazu. Je jich tu stále více a začínají se organizovat. Znám například trochu jednoho z jejich představitelů – Amira Leonida Kušnarenka, a proto začínám mít naději, že se tu konečně začne vytvářet něco jako skutečná komunita místních slovanských muslimů, kteří budou pod dobrým vlivem vzdělaných muslimských teologů z Ruska a dalších zemí, a tím se podaří čelit šíření radikálních a pokřivených interpretací islámu, které vznikly v posledních desetiletích v arabském světě a otravují životy muslimů nejen v arabském světě, Ale iv Evropě au nás v České republice. Protože jinak se bojím, že do budoucna bude u nás mnohem více aktivních islámských radikálů, jako je Samer Shehadeh, a mohou začít útočit i zde u nás. Protože jak sám Samer řekl u soudu, tak české zákony a stát neuznává, „říká expert na islám Lukáš Lhoťan.

zdroj: armadnymagazin.sk

Komentáře