Česká republika má spolu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem největší opozici vůči kvótám stanoveným EU.

Před syrskou uprchlickou krizí bylo v Bělá-Jezové jen jedno zadržovací středisko. Nyní jsou tři; středisko v Bělá-Jezové bylo věnováno zranitelným migrantům, jako jsou rodiny se ženami a dětmi.

V rámci relokační kvóty EU pro rok 2015 musí Česká republika přijmout přibližně 4 300 lidí, kteří žádají o azyl, což je asi 410 uprchlíků na milion obyvatel.

V roce 2015 tvořilo v České republice 3 644 lidí.

V roce 2016 požádalo o vnitřní ochranu 1 475 osob. Vláda udělila azyl 148 žadatelům a podpůrná ochrana pro 302 osob.

Prezident Zeman prohlásil: „Naše země si prostě nemůže dovolit riskovat teroristické útoky jako ve Francii a Německu. Přijetím migrantů bychom vytvořili úrodnou půdu pro barbarské útoky, “říká mluvčí Jiří Ovčáček. Píše portál Borgenproject v roce 2017.

Česká republika přijala 12 uprchlíků a podle ministra vnitra Milana Choyance již neplánuje přijmout. Evropská unie může v září podniknout kroky proti České republice, pokud budou nadále uprchlíky popírat.

Od května 2016 neexistuje žádná možnost přesídlení Čechů pro uprchlíky v rámci programu EU.

Prezident Zeman uvedl, že všichni uprchlíci musí prokázat, že jsou politicky pronásledováni, pokud hledají azyl, a „skutečnost, že pocházejí ze země, v níž probíhají boje, není důvodem pro jeho udělení“.