Tisíce migrantů se pokusily o vstup do Řecka od doby, kdy Turecko zastavilo provádění dohody s EU o jejich udržení na svém území, což vzbudilo vzpomínky na to, jak milion lidí překročil Balkán před bohatými státy EU před pěti lety.

Německo vedlo v roce 2015 úsilí k přijetí lidí, kteří uprchli před násilím v Sýrii a jinde, ale jejich příchod způsobil hluboké rozpory v EU a odpor proti přistěhovalectví v mnoha členských státech. Informuje Irishtimes.

Maďarský premiér Viktor Orban se stal šampiónem tohoto populistického nacionalistického hnutí stavbou plotů na jižních hranicích své země, aby blokoval převážně muslimské uprchlíky a migranty, které popsal jako součást „organizované invaze“, která ohrožuje evropskou bezpečnost a kulturu.

Maďarská imigrační politika – která zahrnuje filtrování žadatelů o azyl přes „tranzitní zóny“ na hranici se Srbskem – je odsouzena hlídači práv a čelí právní výzvě EU, ale pan Orban říká, že jeho bezpečnostní přístup k migraci je nyní evropskou normou .

„Ohlásili jsme politiku [v roce 2015] proti muslimské migraci“ a v důsledku toho „Maďaři byli vystaveni urážce za ochranu našich hranic“, řekl Orban po rozhovorech s českými, polskými a slovenskými protějšky minulý týden.

Komentáře