Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu postavily a ve městě Grenoble se v bazénu i přes zákaz vykoupaly. Návštěvníci je v tom podporovaly, naopak protimigrační strany se vůči tomu postavily.

V Grenoblu, na jihovýchodě Francie, zakázal místní magistrát muslimkám nosit burkini, tedy plavky, které zahalují tělo i vlasy. Členky neziskové organizace Občanská aliance Grenoble však uspořádali akci, při které se vykoupaly s muslimkami v bazénu v burkinách.
Cílem akce bylo podpořit práva muslimských žen. Akce je součástí širší kampaně, tzv. „Operace Burkini“, kterou aliance uspořádala od minulého května na základě petice, která požaduje, aby starosta jihovýchodního města, Éric Piolle, reformoval pravidla ve veřejných bazénech.

Aktivistky šly do bazénu, ačkoliv jim plavčíci řekli, že tam v burkinách nesmí. V bazénu byly asi hodinu, mezi místními návštěvníky našly podporu, mnozí ženám tleskaly a připojily se k nim.

Za své jednání nicméně byly pokutovány 35 eury (asi 900 korun). Aktivistky tvrdí, že rády zaplatily za možnost projevit svou svobodu.
Burkini vznikly jako plavky pro ženy, které jsou v souladu s přísnými požadavky islámského práva na ženskou počestnost. Jejich tvůrkyně je obhajuje s tím, že umožňují ženám, které by jinak nemohly do bazénu, větší svobodu a že je mohou využít i ženy nemuslimského vyznání, např. ty, které se stydí za své tělo, ať už z psychických či zdravotních důvodů.

Podle kritiků však burkini představují plíživou islamizaci a legitimizaci ženského porobení. Bazény je též zakazují z hygienických důvodů.

Předsedkyně hlavní protimuslimské strany, Národního sdružení (bývalá Národní fronta), Marine Le Penová uvedla na svém Twitteru, že burkini nemají místo ve Francii.  Podle Le Penové by lokální autority měly přistoupit k tvrdším opatřením.

Burkini vyvolaly vášně i v Česku. V červnu roku 2017 zaplavila sociální sítě fotka žen v burkinách koupajících se v aquaparku v Čestlicích. Mnozí Češi se vůči tomu ostře vymezili. Samotné bazény v ČR k otázce zaujaly různá stanoviska. Zatímco aquapark v Čestlicích a jiné tvrdí, že burkini jsou vyrobeny z plaveckého materiálu a tedy mohou být použity, jiné z hygienických důvodů je nepovolují. Některé bazény je povolují, ale nedoporučují.

Zdroj zde.

RSS Protext – kultura

  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]
  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]