„Historie si žádá, abychom se z ní poučili. Bohužel jsou zde pokusy šířit značné části nacistické ideologie a myšlenky těch, kteří jsou posedlí klamnou představou o své vlastní nadřazenosti. Tato ideologie je podporována nejen radikály a mezinárodními teroristickými skupinami všeho druhu. Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat historii a ospravedlňovat zrádce a zločince, jejichž ruce jsou pošpiněny krví stovek tisíc civilistů,“ řekl v projevu mimo jiné prezident Ruské federace Putin.

Sice nepřiblížil, koho má na mysli, nicméně Rusko dlouhodobě kritizuje fakt, že příznivci jednotek, které byly za druhé světové války součástí zbraní SS, pořádají na Ukrajině pochody. Poslední takový pochod se odehrál 30. dubna, ukrajinské ministerstvo zahraničí jej nicméně odsoudilo. Obdobné pochody probíhají dodnes i v Lotyšsku. Rusko za zrádce považuje i jednotky generála Vlasova, což bývá předmětem politických kontroverzí i v České republice.

„Válka přinesla tolik nesnesitelných zkoušek, zármutku a slz, že na ni nelze zapomenout. A neexistuje odpuštění ani omluva pro ty, kteří znovu uvažují o agresivních plánech,“ prohlásil také Putin. Rusko podle něj důsledně hájí mezinárodní právo. „Ale zároveň budeme pevně hájit naše národní zájmy, zajišťovat bezpečnost našich lidí,“ dodal šéf Kremlu.

Bez účasti zahraničních hostů
Přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 37 armádních jednotek. Před tribunou, na níž stál Putin a další ruští činitelé, projelo v mechanizované koloně 190 kusů bojové a speciální techniky. Nad Rudým náměstím pak přeletěly desítky letounů a helikoptér včetně nejmodernějších bojových strojů.

Vojenská přehlídka se v ruské metropoli konala prakticky bez účasti vysokých zahraničních hostů, s výjimkou tádžického prezidenta Imomaliho Rachmona, který je v Moskvě od soboty na návštěvě. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v pátek sdělil, že Rusko tentokrát zahraniční hosty nepozvalo. „Tohle není jubilejní rok, takže se nepočítá se zvaním zahraničních účastníků,“ řekl.

https://youtu.be/k6w8pZpgHgs

Vedoucí západní činitelé ale v posledních letech tuto akci ignorují vzhledem k ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje separatistům na východě Ukrajiny. Navíc vztahy Ruska se Západem se v dubnu vyostřily poté, co Česko kvůli podezření na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci. Tento krok vyvolal diplomatický konflikt s Moskvou, která v odvetě vyhostila 20 pracovníků českého velvyslanectví v Rusku. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

ČTK v současné době zjišťuje, zda byl při vojenské přehlídce v Moskvě přítomen český velvyslanec Vítězslav Pivoňka, jak o tom v sobotu informovalo Ministerstvo zahraničí server Aktuálně.cz.

Michal Dudáš z tiskového odboru Ministerstva zahraničí v sobotu uvedl, že na kauzu Vrbětice zareagovalo Česko jako svrchovaný a sebevědomý stát. „Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,“ sdělil serveru. „Účast velvyslance na zítřejší (nedělní) přehlídce ke konci druhé světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události,“ dodal včera Dudáš.

Kulhánek: Bez oběti Rusů by vítězství nebylo možné
Podobně se pro Deník.cz vyjádřil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Ruská vláda se jistě snaží využívat odkaz vítězství pro své politické cíle. Promítání dnešních vztahů s Ruskem do historických událostí však nesmí vést k relativizaci významu vítězství ve válce,“ napsal. Role Sovětského svazu byla podle něj zásadní a bez heroické oběti 27 milionů Rusů, kteří během války zahynuli, by vítězství nebylo možné.

Loni Rusko odložilo slavnostní přehlídku, která tradičně vrcholí na moskevském Rudém náměstí, na 24. června. Prezident Vladimir Putin své rozhodnutí odůvodnil šířením koronaviru. Moskva tehdy pozvala na oslavy řadu státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten se v novém termínu oslav nakonec nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.

zdroj: parlamentnilisty.cz