Screenshot video

Litva vyhlásila výjimečný stav kvůli přílivu vetřelců ze sousedního Běloruska, k němuž s nebývalou intenzitou dochází v posledních dnech, přičemž napětí mezi Evropskou unií a Běloruskem eskaluje.

Litevská ministryně vnitra Agle Bilotaite v pátek řekla, že rozhodnutí navržené Státní pohraniční stráží je nezbytné nikoli kvůli zvýšené hrozbě pro zemi s 2,8 miliony obyvatel, ale proto, aby byl zaveden lepší systém pro řešení nelegálních přechodů hranic.

“Je velmi důležité mít systém a právní nástroje, být schopen přijímat rozhodnutí rychle v reakci na výzvy, které vyvstávají,” řekla Bilotaite na pátečním zasedání vlády.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko varoval, že jeho země podnikne odvetná opatření proti nejnovějším sankcím EU vůči jeho režimu uvolněním hraničních kontrol pro ilegály. Evropská unie zpřísnila sankce vůči Bělorusku poté, co vláda Lukašenka donutila letadlo odklonit se a přistát, aby zatkla protivládního aktivistu.

BildBildBildBild

Kancelář premiérky Ingrid Simonyteové vyhlásila výjimečný stav poté, co pohraničníci v pátek oznámili, že za poslední den zadrželi asi 150 ilegálů, kteří překročili hranici s Běloruskem.

Tento počet je třikrát vyšší než předchozí denní rekord. Záběry z bezpečnostních kamer, které zveřejnila litevská pohraniční stráž, ukazují ilegály, jak přeskakují bariéru oddělující Bělorusko a Litvu a plazí se, jdou nebo běží směrem k litevské straně.

Většina ilegálů již požádala o azyl v Litvě, jde o občany Afghánistánu, Kamerunu, Iráku a Sýrie. Litva zřídila stanové tábory, aby vyhověla rostoucímu počtu ilegálů.

  Sestřelené letadlo a boje o plynovod očima odborníka

Náměstek litevského ministra zahraničí Mantas Adomenas uvedl, že hlavním problémem je, že všichni přicházejí bez dokladů.

“Nyní diskutujeme o tom, jak je identifikovat, jak jim poskytnout dokumenty, aby mohli být ekonomičtí migranti posláni zpět do svých zemí původu,” řekl Mantas Adomenas.

Podle pobaltské zpravodajské služby bylo od začátku roku v Litvě zatčeno 822 ilegálů, přicházejících z Běloruska, což je o 81 více než v roce 2020.

Ursula von der Leyenová v pátek navštívila litevské hlavní město Vilnius a slíbila, že zemi pomůže  vyrovnat se s přílivem ilegálů. Von der Layenová přislíbila pomoc agentury Frontex s tím, že rozmístí týmy pohraniční stráže nejen do Litvy, ale také do Lotyšska.

Běloruské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že vláda pozastaví dohodu s Bruselem, jejímž cílem je zastavit nelegální přistěhovalectví do EU.

Předpokládám, že Frontex bude namísto hlídání hranic tak, jako v mnoha jiných případech, i tentokrát pomáhat ilegálům v rychlejším rozmístění po EU…

zdroj: necenzurovanapravda.cz

Komentáře