Za život ohrožujících okolností se novinář Shams Ul-Haq setkal s Mujahidem pro rozhovor pro Kronen Zeitung.

„Ano. Byli by postaveni před soud. Soud by pak musel rozhodnout, jak s nimi postupovat, “řekl Zabihullah na otázku, zda Afghánistán vezme zpět deportované ze zemí jako Rakousko a Německo, které se snaží deportovat Afghánce usvědčené ze zločinů.

Na otázku, co plánuje Tálibán v Kábulu dělat, mudžáhid poznamenal, že právě připravuje vládu. Pak by se měla vrátit normalita.

„Když USA přesunuly své jednotky z Kábulu na letiště, pozvaly všechny, kteří chtěli jít do Ameriky nebo Evropy, aby přišli.“ To by mohlo vést pouze k chaosu, který by mohl být použit k teroru, “poznamenal mluvčí Talibanu.

Podle Mudžáhida nyní mnoho Afghánců chce opustit svou vlast kvůli obavám způsobeným propagandou, zatímco jiní prostě chtějí emigrovat do Evropy nebo Ameriky.

„To není nic nového.“ Zejména mladí lidé se vždy snažili dostat do Evropy přes Turecko a Řecko. To není problém pouze Afghánistánu. Chudoba je také v Pákistánu a dalších zemích. Mnozí nyní chtějí využít příležitosti k útěku, “řekl Mudžáhid.

„Na jedné straně máme lidi, kteří chtějí nelegálně odejít.“ To není povoleno. Ti, kteří nemají doklady a chtějí nelegálně odjet do zahraničí, tam zažívají mizerné podmínky. To ví každý. Ale kdo může ukázat pas a vízum, má na to právo. V zásadě platí následující: Afghánci mají právo cestovat, kam chtějí. Ale ne právě teď se vším chaosem na letišti. Snažíme se tento spěch zmírnit. Kdo nemá doklady, neměl by na letiště přijít. To nedovolujeme. Později najdeme cestu pro ty, kteří chtějí odejít, “dodal.

Komentáře