Pokusy britské armády vytáhnout z vody trosky havarované stíhačky F-35 skončily velmi vážným skandálem – při ponoření bezpilotního podvodního plavidla se ukázalo, že většina trosek prostě zmizela, neznámo kam. Před časem se objevily informace, že do této oblasti se mohla přesunout ruská ponorka projektu Varšavjanka, kterou lze radary obtížně zachytit.

Hlídali a nenašli
Britská armáda monitorovala dno Středozemního moře v okruhu jedné námořní míle. Nepodařilo se jí však najít trosky havarované stíhačky F-35. Malé úlomky se nacházejí poblíž místa havárie bojového letadla páté generace, ale velké části trupu, včetně palubních systémů, letových záznamníků a zbraní zmizely.

Kdo to udělal?
Momentálně není známo, která země by se mohla zmocnit vraku britského bojového letadla. Londýnu to však hrozí velkým skandálem, protože Rusko i Turecko by mohly získat přístup k troskám stíhačky, ačkoli oficiální ruská strana o to neprojevila zájem, jelikož technologie stíhačky F-35 již byla zveřejněna.

Stále usilují, jen asi pozdě
Britské a americké námořnictvo se stále snaží vyzvednout trosky F-35B, které spadly do Středozemního moře. Americká armáda zároveň zdůrazňuje, že je důležité udělat to „předtím, než Rusko najde trosky“. Podle amerického brigádního generála Simona Dorana se Rusko může pokusit získat potopené trosky britského F-35, aby „mělo kritický přehled o vyspělé technologii“. Ujistil však, že je najdou první.

Moře kontrolují, stíhačku nemají
Podle Amerického analytika Andrewa Koribka je Středozemní moře většinou pod kontrolou NATO. Je nereálné si představit, že Rusko bude schopno v úplném utajení poslat ponorku k potopené F-35, nějakým způsobem získat užitečné informace a uniknout před pronásledováním, aniž by vyvolalo mezinárodní konfrontaci.

https://youtu.be/9Lfj4ZN499s

I historie učí
Rusové se však nepokusili ulovit stíhačku NATO, která spadla z letadlové lodi, poprvé. Sovětský svaz se snažil vyzvednout trosky letadla F-14 Tomcat, které spadlo z letadlové lodi John F. Kennedy 14. září 1976 – poté, co selhaly řídící systémy letadla a pilot se musel katapultovat. V té době se „John F. Kennedy“ nacházel v blízkosti severních ostrovů u Skotska, relativně blízko sovětského pobřeží. Zvláštní hodnotu pro sověty měla tehdy AIM-54 Phoenix, nejnovější střela vzduch-vzduch dlouhého doletu, umístěná na F-14.

Také přišli pozdě
Vrak Tomcatu objevila výzkumná jaderná ponorka amerického námořnictva N8-1. Posádka informovala, že potopená stíhačka předtím prošla velmi vážným průzkumem ze sovětské strany – její trup byl dost ošarpaný a zapletený do rybářských sítí, které tam teoreticky neměly být, zejména v hloubce, kde byla F-14 potopena. Zpočátku raketu nedokázali najít, ale nakonec ji našli a vyzvedli.

zdroj: hlavnydennik.sk

Komentáře