Bomby zasáhly opět civilistov foto Reuters

Podle ukrajinských záchranných služeb zemřelo v Černihivu nejméně 47 lidí poté, co letecké útoky poškodily výškové bytové domy, kliniky a nemocnici a obyvatelé utekli do ulic a do podzemních bunkrů.

„Právě teď slyšíme zvuky náletů v okolí,“ řekla čtyřicetiletá Svitlana, která se v pátek ráno se svými dvěma dětmi ve věku šest a tři roky a sousedy schovávala pod jídelním stolem v pětipatrovém činžovním domě. Podle ní byl ve čtvrtek zničen bytový dům vzdálený 500 metrů.

„Nejsou tu žádné vojenské cíle, je tu jen hřbitov, obytné budovy, kliniky a nemocnice, proč nás bombardují?“ ptala se Svitlana.

Svitlanin byt se nachází pouhých 50 metrů od dětské nemocnice, která léčí pacienty s rakovinou. Řekla, že děti z onkologického oddělení byly odvedeny do krytu mezi oběma budovami, ale zdravotnický personál tam nedokázal vytvořit sterilní prostředí a snažil se najít způsob, jak děti evakuovat. Píše portál BBC.

Sergej Zosimenko, pracovník charitativní organizace podporující nemocnici, sdělil BBC v pátek ráno, že se personál právě pokouší o evakuaci.

 

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]