Ilustrační obrázek - foto - pixabay

Vláda kvůli migrační krizi vyhlásila nouzový stav, aby bylo možné zapojit všechny lidské a materiální zdroje. Jihomoravský kraj naplnil kapacitu ubytování uprchlíků z Ukrajiny v hotelech a penzionech. Jihomoravský hejtman v ČT24 povyprávěl o tom, co všechno právě díky nouzovému stavu mohou majitelům nemovitostí přikázat.

„Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli už dobrovolně ubytovávat, tak jsme některé kroky dělali i mimo ten nouzový stav, ale bylo to složitější. My, když jsme chtěli uprchlíky ubytovat, tak jsme se museli s tím majitelem té nemovitosti domluvit na podmínkách, objednat to u něj a podobně,“ zmiňuje komplikace s ubytováním lidí z Ukrajiny.

„Ale teď máme tu možnost to ubytování tomu ubytovacímu nařízení prostě nařídit a on to udělat musí,“ uvedl s tím, že zatím to nařizovat potřeba není. Ale faktem zůstává, že kapacity a dobrovolníci ubývají: „Budeme se samozřejmě chtít s lidmi domlouvat, ale ten nástroj prostě v rukou máme a ta kapacita bude potřeba velká,“ doplnil.

„Určitě narazíme na to, že ne všichni budou ochotní svou ubytovací kapacitu poskytnou. Například to my teď můžeme prostě nařídit,“ zmínil, jaké možnosti jim nouzový stav nyní dává.

Pro Jana Tománka je takové sdělení, tak přímé sdělení, až šokující.

„Trochu jsem čekal, že bude vláda alespoň lehce tajit, před čím jsme varovali, ale takto natvrdo jsem to opravdu nečekal… hejtman: „… předtím jsme se museli s majitelem ubytovacího zařízení domlouvat – teď mu to můžeme prostě nařídit!“ upozorňuje své spoluobčany na Twitteru.

Pod Tománkovým příspěvkem se během chvíle rozjela bouřlivá diskuse. Někteří diskutéři obvinili současnou vládu, že používá praktiky známé z minulého režimu.

„I proto asi člověk volil dnes už takzvané demokraty Rakušana a Grolicha, aby někdy něco takového nebylo možné. Koukám, že jsem mohla klidně volit komunisty, a možná ani ti by toho už nebyli schopni. Tohle je jak v 50. letech. Neuvěřitelné,“ žasla komentující.

Anebo politiky české přirovnali k politice putinovské. „Tak se bude vláda chovat jako ‚Putin‘, bude vymáhat z pozice síly! Ještě dají tomu provozovateli pistoli k čelu. Má snad právo rozhodovat o svém majetku. Jsem pro pomoc, ale dobrovolnou, ne ji vymáhat. Jinak problém je v tom, že ten provozovatel musí platit náklady,“ jímala hrůza dalšího přispěvatele do diskuse.

„Vláda je banda zbabělců, kteří nic neřeknou na rovinu, lžou a okrádají stát. Cenzurují názory. Je třeba se jim postavit. Lháři a zbabělci,“ popustil uzdu svým emocím Jan Macháček.

Jiní poznamenali, že hejtman Grolich zřejmě nedokáže dohlédnout, jaké dopady bude mít ve výsledku tato politika na českou společnost, ale i na samotné Ukrajince.

Už 10. března hejtman Grolich oznámil, že Jihomoravský kraj přistoupí ke změně ubytování uprchlíků. Jihomoravský kraj do této chvíle ubytoval přes 2 000 lidí, což dosud ubytovala Praha a střední Čechy dohromady. „Musíme teď nastavit stejný standard, jako je v ostatních krajích. Všechny lidi nemůže ubytovat jižní Morava. Znamená to, že prakticky od této chvíle přestáváme uprchlíky ubytovávat v jakýchkoli komerčních zařízeních, která samozřejmě stojí mnohem víc.

Začneme s ubytováním běženců, kteří o něj projeví zájem, a to nejprve přímo na ochoze pavilonu centra. Je zde pro to prostor, zázemí, teplo, sociální zařízení, veškeré služby… to bude první fáze. V té druhé bychom chtěli v každém okresním městě mít vytipovanou tělocvičnu. Příští týden budeme také již ubytované lidi přemísťovat z hotelů a penzionů do těchto tělocvičen. Jde o to, abychom se do tohoto nového limitu, který činí 180 korun, vešli,“ oznámil minulý čtvrtek.

A připojil apel na obyvatele jižní Moravy. „Obracíme se opět na lidi, kteří nabízejí ubytování, aby tak činili prostřednictvím stránek pomahejukrajine.cz. Děkujeme za každou nabídku, budeme je stoprocentně využívat. Prosíme jen, aby se skutečně jednalo o dlouhodobé ubytování,“ dodal závěrem Grolich.

zdroj: parlamentnilisty.cz

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]