Oznámení přišlo pouhý měsíc poté, co zákon, první svého druhu v Evropské unii, vstoupil v platnost. Informaci přinesla tisková agentura AFP.

Rakousko s devíti miliony obyvatel bylo jednou z mála zemí na světě, která zavedla povinné očkování proti koronaviru pro všechny dospělé. Zákon vstoupil v platnost v únoru a od poloviny března umožňuje udělovat pokuty až do výše 3 600 eur osobám, které jej nedodrží.

Rakouská ministryně pro evropské záležitosti a ústavu Karoline Edtstadlerová však uvedla, že „zásah do základních práv“ nelze odůvodnit nebezpečím, které pandemie představuje.

„Po konzultaci s ministrem zdravotnictví jsme se rozhodli, že se samozřejmě budeme držet toho, co řekla odborná komise – povinné očkování pozastavíme,“ řekl Edtstadler novinářům po zasedání vlády.

„Nevidíme již potřebu aplikovat toto povinné očkování, protože máme omikronovou variantu koronaviru a ta je zde rozšířená,“ dodal ministr.

Vysoce nakažlivá varianta omicron je obecně považována za méně závažnou než předchozí varianty a rakouské nemocnice si s případy nákazy zatím dokázaly poradit.
V zemi se stále častěji ozývají hlasy volající po revizi zákona, zejména v souvislosti s tím, že Rakousko v posledních týdnech již zrušilo téměř všechna protipandemická omezení.

Od začátku pandemie v roce 2020 zaznamenalo Rakousko téměř tři miliony případů nákazy koronavirem a více než 15 000 úmrtí.

Zdroj: cas.sk

Komentáře