Země neuznává islám jako náboženství a má jen několik tisíc muslimských obyvatel. Islám nesmí být vyučován ve školách a 5 000 muslimů, většinou evropských, kteří v zemi pobývají, není oficiálně uznáno. Představují pouze 0,1% populace.

V roce 2007 politici změnili zákony země tak, že stát musel uznat 20 000 podpisů od členů. V roce 2017 se počet potřebných podpisů více než zdvojnásobil.

Ne oficiální uznání pro skupinu představuje velké potíže. Mimo jiné nesmějí mít oficiální náboženské vůdce, vést muslimská manželství ani přijímat finanční příspěvky od státu, práva, která mají 18 dalších uznávaných náboženství.

Podle některých politiků země je islám vážnou hrozbou.

„Islamizace začíná kebabem a v Bratislavě již začala. Takže pochopte, jaké by to mohlo být za 5-10 let, “říká poslanec Andrej Danko.

„Každý normální Evropan, křesťan nebo ateista se obává tohoto satanského pedofilního stvoření ďábla,“ říká další kritický poslanec.

Podle TRT byla situace pro muslimy země ještě komplikovanější v souvislosti s azylovou vlnou v roce 2015. Slovensko pak použilo nepřítomnost mešit jako argument k nepřijetí migrantů.

Televizní kanál také tvrdí, že Slovensko porušuje zákony EU o právech tím, že nepovoluje stavbu mešit uvádí portál Voice.

Komentáře