Islámský stát

Slovensko přijalo opatření, díky nimž se islám nemohl stát jedním z oficiálně uznávaných náboženství země

V roce 2016 dvě třetiny poslanců, včetně opozičních, hlasovali pro legislativu předloženou vládní Slovenskou národní stranou (SNS), která požaduje, aby náboženské skupiny v zemi měly 50 000 následovníků, kteří by mohli provozovat své školy, otevírat náboženské instituce nebo se kvalifikovat pro vládní dotace. Zákon dříve vyžadoval pouze 20 000 podpisů.

Podle oficiálních zdrojů má islám, který byl primárně zaměřen zákonem, na Slovensku maximálně 5 000 následovníků.

V roce 2016 tehdejší premiér Robert Fico v rozhovoru řekl: „Je mi líto, islám nemá na Slovensku místo. Povinností politiků je mluvit o těchto věcech velmi jasně a otevřeně. Nepřeji si, aby tam byly desítky tisíc muslimů. “

Na základě posledního sčítání lidu zahrnují náboženství s požadovaným prahem počtu obyvatel římskokatolickou církev, ke které se hlásí téměř 70 procent slovenské populace, protestantská evangelická církev augsburského vyznání, která tvoří 7 procent, řeckokatolická církev na 4 procenta, křesťanská reformovaná církev na 2 procentech a pravoslavná církev na 1 procentu. Píše portál RMX.

V době vrcholící migrační krize tehdejší slovenský ministr vnitra řekl: „Chceme Evropě pomoci v otázce migrace. Mohli bychom vzít 800 muslimů, ale na Slovensku nemáme žádné mešity, jak se tedy mohou integrovat muslimové, pokud se jim tu nebude líbit? “

Ostatní politici byli také otevření ohledně skutečnosti, že si nepřejí, aby na Slovensku rostla muslimská populace.

Přejít nahoru