“Znásilnění jako zbraň,”
píše britský deník The Guardian. Mezi chmurnými svědectvími, která vyšetřovatelé shromáždili, jsou podle britského deníku skupinová znásilnění, ozbrojená přepadení a znásilnění spáchaná před dětmi.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února, ale ruské jednotky narazily na tvrdý odpor a v posledních dnech soustředily své síly na ovládnutí Donbasu. Ruské jednotky se proto stahují z Kyjeva a ze severu země a tyto oblasti se vracejí do rukou Ukrajinců.
S odchodem invazních sil se zase ženy a dívky obracejí na policii, humanitární organizace a novináře, aby podaly svědectví o hrůzách, které prožily.
Zoufalá volání bez šance o pomoc
“Na naši tísňovou linku nám volalo mnoho žen a dívek, které volaly o pomoc. Ve většině případů však bylo fyzicky nemožné jim pomoci, protože jsme se k nim kvůli probíhajícím bojům nemohli dostat,” uvedla Kateryna Čerepačová, ředitelka ukrajinské pobočky charitativní organizace La Strada, která pomáhá obětem násilí.
“Znásilnění je nedostatečně hlášeným trestným činem a stigmatizovaným tématem i v době míru. Obávám se, že to, o čem se dozvídáme, bude jen špičkou ledovce,” dodává Čerepachová.
Po odchodu invazních sil se naopak ženy a dívky obracejí na policii, humanitární organizace a novináře, aby podaly svědectví o hrůzách, které prožily.
Zoufalá volání bez šance
o pomoc
“Na naši tísňovou linku nám volalo mnoho žen a dívek, které volaly o pomoc. Ve většině případů však bylo fyzicky nemožné jim pomoci, protože jsme se k nim kvůli probíhajícím bojům nemohli dostat,” uvedla Kateryna Čerepačová, ředitelka ukrajinské pobočky charitativní organizace La Strada na pomoc obětem násilí.
“Znásilnění je nedostatečně hlášeným trestným činem a stigmatizovaným tématem i v době míru. Obávám se, že to, o čem se dozvídáme, bude jen špičkou ledovce,” dodává Čerepachová.
Koncem března ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová zveřejnila případ z obce Brovary na předměstí Kyjeva. Jedná se o první případ, který ukrajinská prokuratura začala vyšetřovat.
Tam ruští vojáci nejprve zastřelili otce rodiny, pak několik hodin opakovaně znásilňovali matku a plačící dítě bylo ve vedlejší místnosti a vše slyšelo. Žena se rozhodla zveřejnit svůj příběh pod jménem Natalya a sdělila podrobnosti reportérovi britských novin The Times. Podle ženy ruští vojáci žertovali, zda vydrží psychické trauma, které prožili, a vyhrožovali, že dítě zabijí.
“Raději mlčte, nebo vaše dítě uvidí mozek své matky rozstříknutý po celém domě,” říká Natálie o svém rozhovoru s vojáky. “Poslali mě, abych ho (syna) umlčel, a pak se vrátili, celou dobu jsem měl pistoli u hlavy. Dělali si ze mě při tom legraci: Myslíš, že to zvládne? Zabije se, nebo se udrží při životě?” Po třetím kole znásilnění, kdy už byli oba muži silně opilí, usnuli a Natálie utekla.
Mariya Mezentseva, poslankyně ukrajinské vládnoucí strany Služebníci národa, upozornila, že tento mediálně známý případ není zdaleka jediný.