Ilustrační obrázek_foto_Pixabay

Profesorka Mária Schmidtová, generální ředitelka Domu teroru a Institutu 21. století v Budapešti v Maďarsku, nabídla dramatickou vizi situace západní Evropy a světa, který „ztratil svou sebeprezentaci a byl zcela amerikanizován“ v debatním článku napsaném na žádost PestiSrácok.hu pro svůj seriál s názvem „Kam dál? – Rozprava o úkolech národní agendy.“ V článku také nabízí silnou radu páté Orbánově vládě, která začíná svou práci „za extrémně obtížných okolností“.

Podle Schmidta musí pokračovat reforma zdravotnictví, školství a obrany. V rámci tohoto posledního bodu říká, že musíme přehodnotit znovuzavedení všeobecné branné povinnosti pro muže a ženy, protože válka, jak vidíme, není v žádném případě věcí minulosti. Profesorka ve svém článku zdůrazňuje, že vláda vždy zastupovala maďarské zájmy na základě reálpolitiky, ale nyní musí udělat vše, co je v jejích silách, aby našla spojence a omezila eskalaci války. „Jak se oči lidí na Západě stále více otevírají, objeví se nové příležitosti,“ poznamenává.

 

Čtvrté dvoutřetinové vítězství Fidesz-KDNP v řadě je velkým úspěchem a radostí, ale také velkou odpovědností, zejména proto, že musíme pokračovat ve vládnutí na obtížné cestě, kde udržení dosud dosažených výsledků bude náročným úkolem.

Maďarští voliči hlasovali pro premiéra Viktora Orbána a Fidesz-KDNP, protože jejich životní úroveň se za 12 let jejich vlád výrazně zlepšila. Jejich sebeúcta se zvýšila a v důsledku toho i jejich sebevědomí. Převážná většina maďarských voličů souhlasila s tím, že ochrana a podpora rodin a dětí by měla být jádrem vládní politiky a že jejím primárním účelem by měla být finanční důstojnost těch, kteří vychovávají děti. Podporují vládu v zastupování národních zájmů, tj. v jejích opatřeních k posílení národa a při obraně národní suverenity.

Válka a hospodářská krize ohrožují Evropu

Po 12 letech ve vládě získal Fidesz-KDNP jak antielitu, tak protestní hlasy. Je to proto, že sjednocená opozice, která se proti němu postavila, nabídla pouze minulost, která byla opakovaně odmítnuta, spolu samozřejmě s nenávistí k Orbánovi a nepochybným uctíváním Západu. Šířila politická poselství, která nikoho nezajímala mimo úzkou bublinu v hlavním městě, a odcizila všechny ostatní. Hrozby ústavního převratu a strach ze svržení společenského řádu vyděsily mlčící většinu. Stejně tak jejich reakce na rusko-ukrajinskou válku.

Pátá Orbánova vláda, která se nyní ujímá úřadu, pokračuje ve vládnutí za mimořádně obtížných okolností: v našem sousedství zuří válka, v Evropě a ve světě se hromadí otřesy a krize, jejichž přesný rozsah a dopad ještě nejsou jasné, a přesto každý již může cítit jejich účinek. Orbán se musel v posledních třech funkčních obdobích vypořádat s neustálými krizemi. Období, které jsme za sebou zanechali, bylo jako automobilový závod, kde musíte za běhu měnit pneumatiky. Začalo to globální finanční a hospodářskou krizí a navíc jsme museli začít z pozice téměř bankrotu. Pokračovala pandemií koronaviru, která ochromila celý svět a přinesla devastaci, jakou jsme neviděli sto let. Nyní máme válku a následnou hospodářskou krizi, která ohrožuje náš kontinent.

Záměrem USA je udělat z Evropy agresivní stranu

24. února 2022 Rusko napadlo Ukrajinu a situace, která již není pouhou omezenou místní válkou, nyní stále více riskuje, že hluboce změní svět, ve kterém jsme žili posledních více než 30 let. Nyní je každému jasné, že tuto válku vedou USA s Ruskem prostřednictvím Ukrajinců. A je odhodlána udělat z Evropy bojechtivou stranu. V odvetě za ruskou agresi USA odpověděly ekonomickou, finanční, obchodní, kulturní a právní válkou. Stanovila si tak globální cíle. Jako pokračování sto let trvajícího exportu demokracie do USA chce přinést změnu režimu v Rusku a odstranění prezidenta Putina. Jejím cílem je zcela izolovat Rusko a znemožnit jeho existenci. Vysílá světu zprávu, že každý, kdo se proti němu postaví nebo půjde proti jeho zájmům, bude vymazán z mapy, i když je to bývalá supervelmoc s obrovskými ekonomickými zdroji a jaderným arzenálem. To je osud každého, kdo zpochybňuje Pax Americana.

Evropa je hlavní obětí hospodářských a finančních sankcí, které již byly oznámeny a zavedeny. Vedoucí představitelé Evropské unie bezpodmínečně splňují stále rostoucí požadavky amerických jestřábů, což způsobí vážné problémy pro živobytí evropských občanů. Budou se muset připravit na nedostatek potravin, surovin a pohonných hmot, který by mohl být doprovázen masivní nezaměstnaností. Rusko poskytuje téměř 40 procent evropských dodávek energie, relativně levně a spolehlivě. USA požadují, aby se náš kontinent vzdal ruského plynu a ropy bez jakékoli možnosti nahradit tento zdroj. Zastavení vývozu ukrajinského a ruského obilí by mohlo vést k potravinové krizi v zemích, které jsou na nich závislé pro své potřeby. Lídři EU mezitím řeší situaci tím, že nám říkají, abychom nevytápěli své domovy nad 18 stupňů, abychom se tolik nesprchovali a abychom se „vyvětrali“, místo abychom si vyprali oblečení. Většina Evropanů odmítá uvěřit svým uším a zatím nebere vážně, že by se to mohlo stát, ale pokud se ruské dodávky energie skutečně zastaví, rychle se probudí. Sociální nespokojenost by se mohla objevit v mžiku oka, s nepředvídatelnými důsledky.

Německo: obr s hliněnými nohami

Hlavním problémem Evropy je, že postrádá jakoukoli formu sebeprezentace. Západní Evropa je nyní zcela amerikanizovaná, neschopná odlišit své vlastní zájmy od zájmů USA. Je děsivé vidět, jak zranitelné se Německo se svými 80 miliony obyvatel stalo, jak neschopné je odolávat sebevražedné politice vnucené vládnoucími gerontokraty USA. Po dlouhou dobu se Německo zdálo být nejmocnějším státem v Evropě. Dokonce i nálepka obra na hliněných nohách je příliš lichotivá a příliš velkorysá.

Zdá se, že válka také ohrožuje polsko-maďarské přátelství, zdánlivě tak blízké, protože Poláci ve svém hysterickém antiruismu věří, že budou bezpodmínečně v bezpečí pod ochranným deštníkem svého amerického přátelství. A přesto, co se s nimi stane, pokud Američané a Rusové uzavřou mír a usmíří se? Co se stane, pokud se nová americká administrativa zaměří na Pacifik a otočí se zády k Evropě, která se do té doby stala irelevantní?

Bidenova administrativa, která slouží americké vojensko-průmyslové lobby, nedávno rozhodla o nových dodávkách zbraní na Ukrajinu ve výši 33 miliard dolarů, z nichž dvě třetiny zůstanou americkým výrobcům zbraní. A jak řekl britský ministr obrany Ben Wallace, není to vysoká cena, kterou je třeba zaplatit, abychom Rusy zcela oslabili a odřízli je od jejich evropských energetických trhů. Na konci druhé světové války přišel americký ministr financí Morgenthau s plánem na deindustrializaci Německa, snížení životní úrovně a vzdělání jeho obyvatel na africkou úroveň. V té době tento projekt nezískal politickou podporu. Mohlo by to být teď?

Přišli k nám se stejným receptem, který vedl ke zvolení Zelenského

Evropští západoevropští tvůrci veřejného mínění, akademičtí a mediální pracovníci a politické elity jsou zcela amerikanizováni. Jejich kulturní preference, témata a ambice jsou k nerozeznání od těch amerických vlastí.

V dubnových volbách se američtí a západní činitelé s rozhodovací pravomocí stojící za opozicí ujistili a udělali vše, co bylo v jejich silách, aby umístili skalp naší země na cílovou desku nových míst pro úspěšný export demokracie. Použili stejný recept, který vedl ke zvolení bývalého komika Zelenského. V případě Železného hrál protagonistu (a producenta) ukrajinské telenovely Sluha lidu, která byla podle tiskových zpráv velkoryse sponzorována USA. V příběhu skromný a čestný středoškolský učitel dějepisu vyhlásí válku korupci a je přes noc zvolen prezidentem Ukrajiny. Zelenskyj a jeho společnost také založili stranu nazvanou „Služebník lidu“ během natáčení filmu a v době, kdy populární televizní seriál skončil v roce 2019, byl Zelenskyj zvolen prezidentem ve skutečném životě.

V Maďarsku se snažili znovu vytvořit stejný výsledek vzdorující realitě, když zorganizovali nejširší možnou koalici, vlasteneckou Lidovou frontu 2.0, abych tak řekl, proti Orbánovi, sdružující neoliberály a socialisty, zelené a nukleary, postkomunisty a post-Arrow Cross Party [pozn. red.: Maďarská nacistická strana během druhé světové války]. I když se jim na mnoha místech podařilo odstranit vůdce, kteří nebyli dostatečně nebo zcela proameričtí, v naší zemi, byli propastným selháním. Jejich nestranický, kanadsko-maďarský civilní kandidát nesplňoval standardy, které Maďaři očekávají od svých vůdců.

Kvůli dalšímu selhání vývozu demokracie do Maďarska jsme považováni za trn v oku americkým a evropským vůdcům. Proto proti nám okamžitě zahájili proceduru „právního státu“, která je trestem za nesouhlas a neposlušnost, v konečném důsledku za stažení finančních prostředků. Právní stát je razítko, stejně jako „veřejný zájem“ používaný za socialismu, který by byl porušen tím, že bychom podnikli výlet na Západ, kdyby nám bylo dovoleno odejít. Proto je například v Dánsku v rámci právního státu deportovat do Kosova migranty, kteří jsou považováni za nežádoucí. V Itálii je v rámci právního státu plánovat používání umělé inteligence ke sledování všech aspektů života svých občanů, stejně jako čínští komunisté. Rozdíl je však v tom, že Maďarsko prostě nebude tolerováno. Národy právního státu rozvinutého Západu konfiskují majetek, domy a jachty Rusů, aniž by byly ve válce s Ruskem. Omezují přístup Rusů k jejich vlastním úsporám a bankovním účtům. Nemluvím o několika „oligarchech“, mluvím o Rusech, kolektivně, o všech. A chtějí převést výnosy na Ukrajinu. To vše je v rámci právního státu, ale ne my, kteří zastavíme útlak LGBTQ, řekneme ne našim dětem, které jsou vzdělávány o postupech změny pohlaví, nebo zabráníme tomu, aby se celá maďarská média stala hlasem Ameriky, jako na Západě. Portál 444.hu je více než dost. Vidí to tak, že nemáme ani právní stát, ani svobodu tisku.

Opravdu musíme jít dopředu, ne dozadu

Abych to shrnul: Obrana našich národních zájmů není mocným americkým impériem a jeho evropskými zástupci oceňována. Hrozí nám, že budeme jediní, kdo se bude držet ruských dodávek energie, protože bez nich se naše ekonomika zastaví a my nebudeme schopni vařit ani vytápět naše domovy. Orbán, a tedy i naše země, bude každým dnem pod rostoucím tlakem. Také se teprve nyní vynořujeme z covidové krize a ještě jsme se nevrátili do normální situace, která existovala před karanténou. Musíme pokračovat v reformě zdravotnictví, vzdělávání a obrany. Musíme přehodnotit znovuzavedení všeobecné branné povinnosti, a to jak pro muže, tak pro ženy. (Bylo by vhodné zahájit na toto téma vnitrostátní konzultaci). Jinými slovy: Musíme jít dopředu, ne dozadu!

Maďarsko má vládu, která zastupuje maďarské národní zájmy na základě reálpolitiky. Je důležitým maďarským národním zájmem, aby životy maďarských občanů byly bezpečné, aby byl zachován mír a aby každý měl práci a jídlo. Doufáme, že válčící strany budou schopny dosáhnout dohody a uzavřít mír co nejdříve. Mír je jako vzduch – i když ho máme, nevšímáme si ho, ale jeho nepřítomnost znemožňuje náš život.

Je povinností maďarské vlády udělat vše, co je v jejích silách, aby co nejdříve ukončila válku a vyhnula se další eskalaci. A také hledat spojence. Jak se lidem na Západě stále více otevírají oči, vyvstanou nové příležitosti k dosažení tohoto cíle.

V reakci na původní článek o Pesti Srácok maďarské ministerstvo obrany uvedlo, že „postoj Marie Schmidtové k branné povinnosti je osobním názorem profesora a v žádném případě se neshoduje s postojem vlády“.

zdroj: RMX