Simonova manželka se na server obrátila poté, co zveřejnil zprávu o bojích u města Makariv. Právě sem se měl Tomáš přestěhovat. V březnu reportéři zažili střelbu na místě, kde operovaly ruské jednotky. „Od 2.3. 13.20 min. je jeho mobilní telefon nedostupný, do cz nedorazil a je nezvěstný,“ napsala Simona.

Reportéři ženě odpověděli, že o něm nemají žádné informace a s Čechem se nesetkali. Vzhledem k bojům a škodám, které viděli, si však nemyslí, že by byl naživu.

Po měsíci se na místo vrátili a vyfotili mimo jiné rozstřílená auta. Jeden z nich měl českou poznávací značku. Při bližším ohledání zjistili, že se jedná o červený sedan, na který se Simona ptala. Fotografie byla pořízena jen několik metrů od místa, kde Rusové předtím stříleli na novináře. Auto bylo zcela zničené a rozstřílené.

Když se k němu druhý den vrátili, byl pryč, ale teniska, kterou měl podle Simony Tomáš na sobě, ležela na silnici. Následně našli auto na místě, kam úřady vrak odtáhly. „Díry po kulkách prošly čelním sklem, bočními dveřmi a opěrkou hlavy řidiče. Když jsme auto prohledali, zjistili jsme, že v něm zůstalo také hodně krve. Šance Tomáše na přežití byly minimální. V samotném autě zůstal jen technický průkaz, obrázek Panny Marie a téměř nic jiného,“ uvádí Voxpot.

Policie v Makariwě neměla o těle žádné informace, ale stále probíhala prohlídka hrobů, do kterých Rusové pohřbívali civilisty. V nedalekém Motižinu se stále nacházejí nové civilní oběti. „Jsme si vědomi těchto informací a aktivně prošetřujeme podrobnosti. V tuto chvíli nemůžeme informaci ani potvrdit, ani vyvrátit,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Lenda Do.

Simona říká, že Tomáš jel na Ukrajinu, protože chtěl pomoci. „Byl to velmi rodinně založený člověk, když slyšel, co se tam děje lidem a jejich dětem, nemohl to vydržet,“ popsala. Její manžel se živil jako řidič kamionu a autobusu a chtěl odvážet lidi. Rodina mu cestu rozmlouvala, ale on přesto odjel – se dvěma telefony kvůli baterii.

„Prvních pár dní vozil lidi ze Lvova k hranicím, ale pak to zřejmě nevydržel a zamířil do Kyjeva, ale nepřiznal se nám a řekl, že jede jen do Žytomyru,“ pokračovala Simona. Jejich dcera dodává, že Tomáš měl vždy velké city. „Když viděl bezdomovce, hned ho napadlo, že by mu měl alespoň uvařit něco k jídlu,“ řekla.

Že je Tomáš dál, než tvrdil, zjistila Simona díky spárování svého telefonu s tabletem. Podle toho měl být naposledy ve městě Byšiv. Naposledy telefonoval do České republiky 2. března krátce po poledni, kdy oznámil, že se za několik dní vrátí do práce. Jak poznamenávají reportéři Voxpotu, v místě, kde Tomáš zmizel, se o hodinu a půl později střílelo.

zdroj

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]