Praha_foto_Pixabay

Mezi záliby cestovatele Daniela Přibáně patří i sledování internetových diskusí. Nedávno ho zaujala ta pod příspěvkem Světové zdravotnické organizace, ve kterém se na základě výzkumu UNICEF a Univerzity Palackého tvrdí, že ukrajinské děti navštěvují školu raději než české, jedí více zeleniny a více se stravují v rodinném kruhu. „Jejich životní styl se za poslední dvě dekády rychle přiblížil celoevropským trendům – ať jde o vnímání vlastního zdraví, aktivní trávení volného času, pokles popularity alkoholu a kouření, nebo celkovou životní spokojenost,“ uvádí WHO.

 

Přibáň ovšem reagoval na diskusi. „Tupá lůza zviřátek na dálkové ovládání už jede na plno. Sebestřední sobečtí hlupáci z dob covidu nezmizeli, jen si netroufli vylézt, když byli v menšině, nyní už se zase rozlézají jako plíseň,“ prohlásil.

A přidal čtyři příklady reakcí na svůj příspěvek, ve kterých byl například označen za kreténa, špínu a krysu. „To nejsou vybrané komentáře, to jsou prostě čtyři komentáře tak, jak vyšly pod sebou od našich spoluobčanů. Nikoli na stránce SPD, ale stránce WHO. A takových jsou spousty a zde cesta přes vysvětlování a diskusi nevede,“ lámal hůl nad svými spoluobčany.

A má recept: „Pokud chceme vyhrát boj o duši národa, je třeba po nich dupat a dupat, hnát je na kraj společnosti. Vykopat pořádný příkop a hnát je za něj. Protože jestli se zase schováme za toleranci ‚jiného názoru‘, jestli skončíme u toho, že se budeme vyhýbat konfliktním tématům, tupá lůza ve své ubohosti a uřvanosti převezme iniciativu.

Pravda nemůže zvítězit díky bezmezné lásce, je třeba konečně ukázat, že pokud se někdo chová jako verbež, bude s ním tak zacházeno. Ti lidé nejsou ani odvážní, ani chytří, pokud jim bude jasně řečeno, že to, co předvádějí, je špatné, pokud nebudou mít pocit davu stejně tupých, stáhnou se. Záleží jen, kolik prostoru jim dáme!“

U Přibáně se ovšem nejedná o nový postoj. Takto reagoval na výzvu Braňme Ukrajinu, braňme Česko, když ještě obsahovala výzvu k nahlašování dezinformací a trestných činů: „Hlášení lží a dezinformací systému sociálních sítí je bonzování asi tak stejně, jako když byste v Anglii za druhé světové války přistihli kolaboranta roznášejícího nepřátelskou propagandu do schránek a naházeli ty letáky do kamen, místo abyste zavolali policii, případně mu rovnou rozbili držku. Je to to nejmenší, co lze proti šíření lží udělat. Kdo neudělá ani to, pomáhá šíření lží.“

A o vykopávání příkopů hovořil už na konci března. „Často se mluví o tom, jak se prohlubují příkopy ve společnosti, a jak je máme zasypávat. Vidím to jinak, vykopejme pořádný příkop a vykopejme za něj všechny ruské kolaboranty, stejně, jako jsme to po druhé světové válce udělali s nácky,“ doporučil.

A vysvětloval: „To je jediná cesta. Jasně a přímo říci, to je špatné, to do společnosti nepatří. S nacismem to bylo natolik úspěšné a je považován za natolik špatný, že i náckové označují své oponenty za nácky. To, že po nich bylo tvrdě dupáno, že byli hnáni na okraj společnosti, že se stalo nezákonným nacismus šířit, to dokázalo nacismus omezit natolik, že přestal být v našich končinách hrozbou.“

„Ne něžný dialog a snaha o pochopení ‚jiného názoru‘, ale dupání, dupání a dupání. A jakmile se ocitli na okraji společnosti, nechtěla s nimi mít většina společnosti nic společného. Mnozí ne proto, že by až tak pochopili, co je na nacismu špatné, jako že nechtěli patřit k těm za příkopem a přijali to jako hotovou věc,“ prosazoval Přibáň sociální inženýrství.

„Nacismus je špatný, patří za příkop.To samé musíme udělat s příznivci ruského nacismu. Vykopat hluboký příkop a hnát je svinským krokem za něj. Extremisty to nezmění, ti tam zůstanou a budou dál pokřikovat, ale málokdo tam s nimi bude chtít být,“ uvedl.

Ovšem co se týče nacismu, Přibáň obhajoval, že mají Ukrajinci jako svého hrdinu Stepana Banderu a přirovnával tento „mýtus“ k českému uctívání husitství.

„Každý stát potřebuje své mýty a své hrdiny. Potíž je, když je nemáte kde brát, třeba proto, že jste velmi mladý stát. My sami bychom v tomto měli být s nekritickým obdivem k husitům potichu, protože pro mnohé, přiznejme si na rovinu, pro všechny okolo, to byli náboženští fanatici a pohroma Evropy.

Ukrajina bude mít po válce tolik hrdinů, že Banderu už nebude potřebovat. Vzniká jim úplně nová národní mytologie, na které budou stavět. My zatím pořád máme ty husity,“ řekl.

zdroj: parlamentnilisty.cz