Papež František
Papež František foto Shutterstock

Polský katolický komentátor Tomasz Terlikowski se připojil ke sboru Poláků, kteří kritizovali papežovy poznámky, že jednou z příčin války na Ukrajině mohlo být „štěkání NATO na ruské dveře“ a označuje je za naivní.

Terlikowski komentoval na sociálních sítích rozhovor papeže Františka s „Corriere della Sera“, který Terlikowski označil za „dramatický jak z intelektuálního, tak z politického hlediska“.

V rozhovoru papež prohlásil, že je připraven setkat se s Putinem v Moskvě, vyjádřil svou neochotu cestovat do Kyjeva a poznamenal, že jednou z příčin ruské agrese proti Ukrajině mohlo být „štěkání NATO na ruské dveře“. Píše portál RMX.

Terlikowski poznamenal, že se nemůže rozhodnout, co je v rozhovoru horší: „naivita, nesvětskost nebo upřímnost poznámek“ a kritizoval papeže Františka za to, že vyjádřil pochybnosti o zaslání zbraní na Ukrajinu:

„Nemohu odpovědět, jsem příliš daleko, na otázku, zda je správné zásobovat Ukrajince. Jasné je, že v této zemi jsou testovány zbraně. Rusové nyní vědí, že tanky jsou málo užitečné a myslí na jiné věci. Války se vedou za tímto účelem: otestovat zbraně, které jsme vyrobili. Tak tomu bylo ve španělské občanské válce před druhou světovou válkou. Obchod se zbraněmi je skandál, málokdo je proti němu.“

Papežova vzpomínka na setkání s Viktorem Orbánem také vyvolala Terlikowského hněv, podle polského zpravodajského kanálu wp.pl. Říká, že cítí, že papež demonstruje naprostý nedostatek realismu, když bere Orbána vážně ve svých tvrzeních, že Putin ukončí válku 9. května. Terlikowski má pocit, že papež naprosto nepochopil tvrzení o ukončení války, protože Putinovým záměrem je jasně získat co nejvíce do 9. května a že Putinova prohlášení jsou spíše známkou eskalace než konce války.

„Je mimořádné, že papež předává takové věci italským médiím,“ říká Terlikowski.

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ