COVID foto Pixabay

Řecko

Většina případů infekce SARS-CoV-2 v Řecku se v současnosti týká lidí ve věku 18 až 24 let. Podle řeckého ministerstva zdravotnictví se největší koncentrace případů vyskytuje v turisticky oblíbených oblastech. Minulý víkend bylo během 24 hodin nahlášeno 11 700 nových infekcí, což je téměř trojnásobný nárůst proti předchozímu týdnu.

Počet nakažených se v posledních týdnech zvýšil na ostrovech Korfu, Kefalonie a Zakynthos v Jónském moři. Úřady kontrolují také Krétu, oblast Attiky, včetně řeckého hlavního města Atén, jižní oblast Egejského moře, včetně ostrovů Mykonos a Paros, a ostrovy Rhodos a Kos. Roušky jsou však stále povinné ve veřejných vnitřních prostorách, včetně nemocnic, a také ve veřejné dopravě a na výletních lodích.
Španělsko

Ve Španělsku vzrostl počet případů na počátku července proti minulému měsíci o více než 60 procent. Virus se šíří především na ostrovech Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera. Tamní lékaři označili současnou úroveň za alarmující. Místní média informovala, že velké akce a oslavy po letech pandemických omezení vytvářejí ideální podmínky pro šíření vysoce nakažlivé subvarianty omicron BA.5.

Podle virologa Antonia Olivera z největší nemocnice na Mallorce nyní až 80 procent všech infekcí má na svědomí varianta BA.5. Nadále platí povinnost nosit ochranu obličeje ve veřejných vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.

Francie a Itálie
Francie v posledních dvou týdnech zaznamenala nárůst případů až o 80 procent. Opětovné zavedení omezení však nemá podporu veřejnosti. Povinnost nosit roušky byla nedávno zrušena, ačkoli ministryně zdravotnictví Brigitte Bourguignonová vyzvala, aby ji lidé i nadále používali jako občanskou povinnost ve veřejné dopravě a na jiných frekventovaných místech.

Více info na novinky.cz