Foto screenshot youtube Jiřina Bohdalová

Až do neděle bude v Praze probíhat pražským magistrátem podporovaný festival Prague Pride. Jak jde čas, k původní zkratce LGBT (lesby, gayové, bisexuálové, transsexuálové) začala přibývat písmena menšin, které má tato zkratka zahrnovat a reprezentace těchto menšin se objevuje i v programu festivalu, například v programu Sebepéče pro trans, nebinární a intersex lidi nebo v přednášce Co se skrývá pod zkratkou LGBTQAI.

Ovšem v době konání festivalu začalo po internetu kolovat také video z rozhovoru Čestmíra Strakatého s již devadesátiletou herečkou Jiřinou Bohdalovou.

V něm se vyjadřovala i k tomuto modernímu tématu. Mínila, že celý svět je nemocný, a to nejen covidem. „Svět je nemocnej. A naše malá zemička taky. Když máme několik pohlaví. Když máme Me Too. Když máme já nevím co. Vždyť je to příšerný. Vždyť je to proti zdravýmu rozumu. Já nevím, kde ty pohlaví mám, jestli v podpaždí nebo jestli mi je tatínek zapomněl udělat. Vždyť ty lidi mluvěj blbosti. To mě na tom straší,“ mínila v květnu tohoto roku.

Moderátor namítl, že mají jiný pohled na svět. „Ale trošku magor, trošku blbci,“ klepala si Bohdalová na čelo nad zmíněnými. „Tak mně ukažte ty pohlaví,“ vyzývala Strakatého a zasmála se, když si uvědomila, že by to mohlo znamenat i něco jiného a dodala „to nemyslím to vaše“.

„Trošku magor, trošku blbci“

A popírala, že by dotyční měli právo myslet si, co chtějí. „Nemaj, protože to hlásaj. Ať si to myslí pro sebe, ale ať to nevykřikujou, tyhle pitomosti. Nemaj co dělat. Daří se jim moc dobře, za nic,“ tvrdila herečka a rezolutně si stála za tím, že to by se mělo změnit.

„Něco za něco. Dáš ty, něco tady budeme mít všichni. Tak do toho přispěj. Pak si z toho vem. Ale ne aby tam někdo přispíval a tamty, který ne, z toho brali taky. To nejde,“ vysvětlovala základní pravidla lidské společnosti. „Trošku vyléčit svět. Nemyslet na blbosti. Vždyť to je blbost. To je opravdu… Já si myslím, že nemaj mozek. Anebo to dělaj naschvál. Kam až vydržíme,“ odhadovala ještě Jiřina Bohdalová.

Video ve zkrácené verzi doputovalo přes internet až k premiérovi Andreji Babišovi, který ho sdílel a doporučoval na svém profilu se slovy: „Došlo mi WhatsAppem. To musíte vidět. Jiřinku mám rád.“

https://www.facebook.com/watch/?v=252768580013352

Moderátor Čestmír Strakatý si na twitteru rýpl, že účet premiéra Babiše sdílí na facebooku jeho výstřižek z rozhovoru s Jiřinou Bohdalovou „ukradený“ z TikToku, s komentářem „to musíte vidět“. A sarkasticky si povzdechl, v jakých časech žijeme.

 

zdroj, rok 2021