„Hanebné!“ Joe Biden kritizoval za své poslední „protibritské“ komentáře v Jeruzalémě

Americký prezident je na Blízkém východě poprvé od nástupu do úřadu na začátku roku 2021 a ve středu přijel do Izraele, aby vedl rozhovory s izraelskými vůdci. Setkal se také s palestinskými vůdci na okupovaném Západním břehu Jordánu před sobotními rozhovory se saúdskými vůdci a dalšími spojenci v Perském zálivu v Džiddě.

0
154

46. americký prezident zůstal rudý poté, co přirovnal současné zacházení Izraele k Palestině s historickým postojem Británie ke katolíkům v Irsku.

Řekl: „Pozadí mé rodiny je irsko-americké. A máme dlouhou historii, která se v zásadě nepodobá palestinskému lidu, s Velkou Británií a jejich postojem k irským katolíkům v průběhu let po dobu 400 let.“

Pokračoval: „Ale moji kolegové, když jsem byl americkým senátorem, se mnou vždycky žertovali, že jsem vždy citoval irské básníky, když jsem byl na půdě Senátu.

„A mysleli si, že jsem to udělal, protože jsem Ir. To není důvod, proč jsem to udělal; Udělal jsem to, protože jsou to nejlepší básníci na světě.“

Pak citoval z básně Seamuse Heaneyho „The Cure at Troy“, kterou popsal jako „klasicky irskou, ale také by se mohla hodit Palestincům“, aby zdůraznil, že naděje pramení věčně.

Bývalý poradce Margaret Thatcherové Nile Gardiner kritizoval amerického prezidenta a řekl: „Hanebné protibritské komentáře Joe Bidena.

„Připomínka, proč tento bezradný americký prezident není přítelem Velké Británie.“

Jeho komentář nedopadl dobře na sociálních médiích, stejně jako mnoho uživatelů Twitteru kritizovalo prezidenta za jeho prohlášení.

Uživatel Twitteru USA_Anji tweetoval: „Podle mého názoru měl vždy trochu úzkost vůči Británii.“

Další uživatel Twitteru Rose Carnaby tweetoval: „Nemůže si pomoci …… nebezpečí na světové scéně.“

Není to poprvé, co si americký prezident dal nohu do pusy. Píše portál Express.co.uk

V úterý se zapletl do problémů s teleprompterem poté, co omylem přečetl pokyny: „Konec citátu. Opakujte tuto linii“ a ve středu řekl, že chce udržet „naživu čest holocaustu“.