Ilustrační obrázek foto Pixabay

K chóru dramatických předpovědí pro nadcházející zimu se přidává i to, že německé sdružení městských společností (VKU) varuje, že Německo zažije drastické zvýšení cen energií, které drasticky zvýší počet zkrachovalých podniků.

„Pokud z Ruska nebude na krátkou dobu přicházet plyn, budeme mít v zimě skutečný problém. Bude to horší než pandemie Covid-19,“ řekl generální ředitel Ingbert Liebing.

Pokud se plyn zastaví, společnosti budou nuceny zavřít zcela nebo částečně a ekonomika půjde do dalšího uzamčení. Podle Liebinga budou mít Němci v zimě skutečný problém bez ruských surovin. Řekl, že zatímco míra bankrotů zůstala až dosud nízká, očekává se, že toto číslo bude neustále růst.

„Brzy jich bude víc a pak to ohrozí naši existenci,“ varoval Liebing.

Liebling také v rozhovoru s německými novinami FAZ podrobně popsal, kolik Němců se dosud dostalo lehce, protože pokud jde o ceny energií, veřejné služby v zemi získaly potřebnou energii s trochou předvídavosti.

„Před dvěma lety nakoupili část plynu na nadcházející zimu za výrazně nižší ceny,“ uvedl bývalý náměstek Liebing.

Zatímco tento krok koupil Německo nějaký čas, cena zemního plynu je v současné době čtyřikrát až šestkrát vyšší než v předchozích letech a v příštím roce bude pro zákazníky mnohem dražší. Podle Liebinga musí Němci počítat s rostoucími náklady na energii po celém světě. Píše portál RMX.

Liebling popisuje, jak se bude proces vyvíjet, a říká, že první dodavatelé plynu se dostanou do problémů, protože musí dodat plyn za stanovených podmínek. Zákonem o energetické bezpečnosti politici vytvořili příležitost pro energetické a energetické společnosti, aby přenesly vyšší nákupní ceny na koncové zákazníky. Ani soukromé domácnosti, ani komerční zákazníci však nemohou platit pětinásobek hodnoty plynu v předchozích letech, varoval Liebing.