Screenshot foto twitter

Požár údajně vznikl ve městě Dolgoprudnyj, asi 20 kilometrů severně od centra Moskvy, na základně 4. divize protivzdušné obrany. Podle všeho nedošlo k žádným obětem, ale video, které koluje na sociální síti Twitter, ukazuje požár obrovského rozsahu. Právě to vyvolává u mnoha Rusů obavy, že nešlo o nehodu, ale o další ukrajinskou sabotáž.

Pokud by se toto podezření potvrdilo, nešlo by o první ukrajinskou diverzní operaci na nepřátelském území. Rusko již dříve označilo zřícení železničního mostu v Kurské oblasti za ukrajinskou sabotáž. Přímý útok ukrajinské armády pak ruské ministerstvo obrany připustilo v případě hořících ropných skladů v pohraničním městě Belgorod.

Ukrajinská strana do pátečního večera informace o svém zapojení do této akce nepotvrdila. Na tom ale není nic divného, Kyjev původně popíral svůj podíl na úterních mohutných explozích na ruské letecké základně Novofederikovo u města Saki na okupovaném Krymu.

Ruské ministerstvo obrany původně tvrdilo, že munice na letišti explodovala bez jakéhokoli jiného přispívajícího faktoru a nikdo prý nebyl zraněn ani zabit. Později však místní úřady informovaly o jednom mrtvém a sedmi zraněných civilistech. Tento počet byl následně aktualizován na devět.

Z taktického hlediska však připuštění útoků a sabotáží na ruském území nemusí být pro Ukrajinu výhodné. Americký prezident Joe Biden například v květnu prohlásil, že Spojené státy navzdory opakovaným žádostem nedodají Ukrajině raketomety, protože nechtějí, aby Kyjev útočil na ruské území.