Francouzský dobrovolník Adrien Boquet, který v dubnu dvakrát navštívil Ukrajinu v rámci humanitární mise a strávil tam více než dva týdny, hovořil s agenturou RIA Novosti o zvěrstvech v okolí Kyjeva. Přivezl lékařské vybavení a léky pro polní nemocnice a byl svědkem mučení a zabíjení ruských zajatců ukrajinskými bezpečnostními silami v Buči a masakru místních obyvatel.

Jeden z dobrovolníků poznamenal, že měl z interakce s ukrajinskou armádou odpudivý dojem. To se týkalo zejména bojovníků z jednotky Azov , kteří svůj rasismus, včetně antisemitismu, neskrývali ani před cizími lidmi. Kvůli jejich agresivitě byl Boquet nucen skrývat svůj názor, když tam byl.

„Azoviti“ podľa neho pravidelne opakovali, že ich hlavnou úlohou bolo „mučenie a zabíjanie ruských psov“. Začiatkom apríla, keď Rusi opustili Buču a mesto sa vrátilo pod kontrolu ukrajinských úradov, stal sa očitým svedkom očividného porušenia Ženevského dohovoru o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami.

Více zde

Portál StopFake vše dal na pravou míru:

Jak Francouz Adrien Boquet „glosuje“ ruské zločiny v Butshi

Vysílání francouzské rozhlasové stanice Sud Radio 10. května bylo hlavně o Ukrajině. Francouzský studiový host Adrian Boquete hodinu říkal moderátorům Andre Berkoffovi a Augustinu Moriovi, že zločiny v ukrajinské Butše nebyly dílem ruských okupantů, ale „válečnými zločiny azovského pluku“. Řekl také, že američtí novináři, kteří byli v Butše s ním, natáčeli inscenovaná videa, zatímco ukrajinská armáda sama použila těla civilistů k inscenování „masakru v Butše“. Zní to jako fantazie ruských propagandistů? To je vše.

Adrien Bocquet, bývalý odstřelovač francouzské armády a autor knihy Postavte se a jděte! Díky vědě,“ řekl, že navštívil Lvov, Butšu a Kyjev v dubnu tohoto roku. Uvedl, že se vrátil z Ukrajiny na konci dubna poté, co tam strávil 16 dní. Jinými slovy, Bocquet dorazil na Ukrajinu v polovině dubna. To je důležitý bod pro posouzení důvěryhodnosti jeho prohlášení. Podle něj byl na humanitární misi na Ukrajině na pomoc ženám, dětem a ukrajinským uprchlíkům. (15:28).

Na jeho oficiálních stránkách na TwitteruFacebookuInstagramu nejsou žádné údaje potvrzující jeho pobyt v Butsche, i když tyto stránky již dříve hojně využíval. Nicméně Adrien Bocquet ve vysílání, kterého se účastní, vysvětluje, že má stovky videí o válečných zločinech spáchaných ukrajinskou armádou“. Dosud nebylo zveřejněno ani předáno ani předáno francouzským orgánům činným v trestním řízení, které se přímo podílejí na vyšetřování.

Požádali jsme Adriena Bocqueta o komentář prostřednictvím jeho účtu instagramového, ale v době zveřejnění tohoto článku jsme nedostali odpověď.

Francouzská televize BFM.TV odvysílala několik fotografií, které údajně potvrzují Bocquetův pobyt na Ukrajině v rámci humanitární mise. Tyto fotografie byly pořízeny na pozadí dodávky s nápisem Sheptytskyy Charitable Foundation, která se ve skutečnosti nachází ve Lvově. Abychom zjistili, jak dlouho Adrien s nadací spolupracuje a co přesně udělal, požádali jsme ředitele Sheptytsky Charity Foundation, Andriy Login, o prohlášení.

Andriy Login řekl StopFake, že Bocquet navštívil kancelář nadace ve Lvově pouze dvakrát a nikdy s nimi systematicky nepracoval. Na obě návštěvy Adrian dorazil neohlášeně v soukromém vozidle a přivezl balíčky humanitární pomoci. Adrianovy soukromé návštěvy, během kterých ho doprovázelo několik lidí, se konaly v poledne 4. dubna a o půlnoci 6. dubna. Současně, podle Andreje Logina, nebylo možné mluvit s Adrianem a jeho společníky: všichni mluvili pouze francouzsky (ačkoli Adrien Bocquet ve svých rozhovorech tvrdí, že rozumí některým ruským a ukrajinským, což ho přimělo dozvědět se, o čem mluvili „ukrajinští nacisté z Azovského pluku v Butsha“).

Jeho příběh, který byl opakovaně slyšen ve francouzských mediálních studiích, obsahuje jasné známky klišé ruské propagandy. Také detaily příběhu jsou matoucí a odporují objektivní chronologii událostí v ukrajinském městě Butsha v dubnu. Každý, kdo sledoval válečné události na Ukrajině byť jen povrchně, si toho všiml. Ale hostitelé pořadů poslouchají jeho příběh se zájmem, aniž by kladli podrobné otázky. Například Adrian Boquet ve vysílání Sud Radio 10. května tvrdil, že během svého pobytu na Ukrajině pomáhal ukrajinské armádě (kterou později nazval „nacisty“) léky a první pomocí (ačkoli původním účelem jeho návštěvy byla údajně pomoc uprchlíkům a civilistům na Ukrajině). Později, po navázání přátelských kontaktů s azovským plukem, byl Adrian údajně svědkem mnoha zločinů spáchaných ukrajinskou armádou.

Od poloviny do konce dubna 2022, kdy mohl navštívit Ukrajinu, již v Butše nedošlo k žádné vojenské akci, nebyli tam žádní zranění a už vůbec žádný zajatý ruský vojenský personál. Butša byla obsazena ruskými vojsky od konce února do 1. dubna. Již 1. dubna bylo večer zveřejněno první video s mrtvolami v ulicích města. Jinými slovy, Adrian Bocquet nemohl být v Butsche a sledovat „neonacisty páchající válečné zločiny“.

Tvrdí, že bojovníci praporu Azov jsou doslova všude na Ukrajině, dokonce i na západní Ukrajině (kde je známo, že se nebojuje) (19:00). Podle něj azovští vojáci nosí „neonacistické odznaky, které nejsou pro nikoho trapné“. „Pracoval jsem s těmito kluky a dával jim léky. Víte, jak probíhaly jejich rozhovory? Protože rozumím trochu ukrajinsky a rusky, smáli se, že by zabíjeli Židy nebo černochy, kdyby se s nimi setkali.“ Na poznámku hostitele, že prapor Azov je stále malou částí ukrajinské armády (Azovský pluk je vlastně jednotkou Ukrajinské národní gardy – pozn. red.), Adrian Bocquet odpovídá: „Oficiálně je jich 5 000, ale jsou tam dobrovolníci, kteří se k nim připojili, takže tento počet by měl být vynásoben 4 nebo 5. Je jich nejméně 20 000. 20 000 pro Ukrajinu je obrovský prapor.“ (27:00).

Ukrajina má odhadem 40 milionů obyvatel, takže 20 000 takových vojáků by ani hypoteticky nebylo velké číslo pro celou zemi. Na začátku roku 2022 měla ukrajinská armáda více než 246 000 zaměstnanců, z toho 195 000 vojáků. Za předpokladu, že by prapor Azov mohl zahrnovat až 5 000 mužů, jak sám Bocquet připouští, to je 2,5% z celkového počtu ukrajinských ozbrojených sil. Proto tvrzení, že bojovníci Azov byli „všude“, nemůže být pravdivé. Azovský pluk má také seriózní náborový systém, takže tvrzení, že počet dobrovolníků je čtyřikrát vyšší než počet bojovníků Azov, nemůže být pravdivé.

„Tak proč jim Evropa pomáhá se zbraněmi? Nacisté s pruhy SS?“, ptá se Adrian opakovaně ve všech vysíláních na Ukrajině (27:00). Vedení pluku Azov opakovaně prohlásilo, že nesdílí nacistickou ideologii. „Není ani slovo o tom, že do našich řad zveme nějaké krajně pravicové organizace nebo lidi, kteří podporují tento světonázor (nacistický, pozn. red.),“ dodal velitel pluku Denis Prokopenko. Více o názorech a přesvědčeních Azova se můžete dozvědět ve video streamu vysílaném 8. května pro zahraniční novináře ze sklepů Azovské ocelárny. Ale pro ruskou propagandu je Azovský pluk přesným důkazem národního socialismu, který vedl Rusko k zahájení války s Ukrajinou, která si vyžádala tisíce obětí. Nyní, když jsou bojovníci azov poslední baštou odporu v Mariupolu zdevastovaném ruskými silami, je důležité, aby Rusko přesvědčilo svět, že existuje skutečný důvod pro invazi na Ukrajinu a že ukrajinská armáda, stejně jako ruská armáda, jsou váleční zločinci.

Bocquete pak pokračuje svým hlavním příběhem o tom, jak bojovníci azovského pluku údajně zabíjeli ruské válečné zajatce před jeho očima. „Viděl jsem ruské válečné zajatce, jak jsou spoutáni a biti. Byli jsme v hangáru a přijeli v malých dodávkách po 3-4 lidech. „Azovští muži se jich ptali: ‚Kdo je tady úředníkem? Každý, kdo vystoupil z dodávky, byl střelen do kolena kalašnikovem. A ti, kteří řekli: „Jsem důstojník,“ dostali kulku do hlavy. To je přesně to, co se děje v Butscha. Viděl jsem to všechno. Mám videa, která to dokazují. (21:00) V dalším rozhovoru na svém YouTube kanálu VA Plus přidává Adrien k tomuto příběhu novou epizodu, když říká, že viděl, jak azovští vojáci odmítli pomoci zraněným ruským vojákům ležícím na ulici v Butše a zabili je kalašnikovem. „Ti, kteří nemohli být hotovi, byli střeleni do hlavy,“ řekl Adrian (14:00).

Absurdní na těchto prohlášeních je, že mezi polovinou a koncem dubna již mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami v Butše nedošlo k žádným bojům. Proto nebylo možné poskytnout lékařskou pomoc vojenskému nebo civilnímu obyvatelstvu. Informace šířené Adrienem Bocquetem ve francouzských médiích jsou proto lží. Zdá se, že Francouz také vymyslel příběh o vraždách v přítomnosti ruské armády, protože spiknutí se zcela shoduje se spiknutím videa, které bylo aktivně distribuováno na ruských kanálech na konci března, aby zdiskreditovalo ukrajinskou armádu. Ukazuje skupinu vojáků, kteří střílí na nohy vězňů vytažených z dodávky. Video ukazuje, jak se armáda ptá vězňů, kdo z nich je důstojník. Z rozhovoru mezi těmito dvěma je zřejmé, že události se odehrávají poblíž Charkova. Jinými slovy, Adrian Bocquete reprodukuje pouze obsah videa a ne skutečnou scénu, kterou byl schopen pozorovat v Butscha. Kromě toho 11. dubna přijelo na Ukrajinu francouzské velení technických a vědeckých četníků, aby vyšetřilo válečné zločiny spáchané v okolí Kyjeva. Oznámil to francouzský velvyslanec na Ukrajině Etienne de Ponsin. Žádný z dotazovaných svědků neposkytl důkazy, které by byly byť jen vzdáleně v souladu s příběhy Adriena Boqueta.

V Butsha Adrien také údajně pozoroval americké novináře, jak natáčejí falešná videa a fotografie a vydávají je za důkaz ruského ostřelování. „Také jsem viděl americké novináře shazovat bomby v malém parku poblíž Butsha, východně od Butshy. Američané natočili video, ve kterém tvrdili, že Rusové bombardují. Řekli: ‚To bude krásný obraz.'“ (22:00). Netřeba dodávat, že v polovině dubna bylo prostě nemožné pozorovat takové scény v Butsha. Ani ruská, ani ukrajinská armáda tam nemohly vypálit granáty. Současně Francouz tvrdí, že masové vraždy byly zinscenovány v Butsha. Jeho verze „masakru v butsh“ je plně v souladu s jednou z verzí ruské propagandy vysílané mimo jiné zahraničními médii – údajně těla v buku byla skutečná, ale byla tam přivezena ukrajinskou armádou (25:00).

Ale i po tom všem, co viděl, se Bocquetovi podařilo vrátit do Francie, i když ho bojovníci Azov údajně drželi 10 hodin, zatímco kontrolovali jeho telefon (a zřejmě si nevšiml, že obsahuje stovky videí a fotografií válečných zločinů, o kterých Francouz tvrdí, že je stále měl) (28:23 ). Adrian je s největší pravděpodobností špatně informován o tom, jak fungují „skutečné“ inspekce – jako je ta, kterou provádí ruská armáda ve „filtračních táborech“ v Doněcké a Luhanské oblasti, kde jsou lidé nuceni zůstat dny nebo týdny před tím, než jsou přivedeni k výslechu a úplnému ověření svých telefonů a obsahu sociálních médií.

Adrien Bocquet se svým příběhem snaží přesvědčit Francouze, že Rusko bylo nuceno zahájit válku pouze kvůli skutečné hrozbě představované ukrajinskými nacisty a ukrajinskými úřady, které údajně „vyhlazují proruské obyvatelstvo v regionu již osm let“. Tato verze událostí je velmi známá každému, kdo kdy přišel do styku s ruskou propagandou. Na konci vysílání Adrian Bocquete uzavírá posluchače Sud Radio, že „Macron by pravděpodobně udělal totéž v situaci, kdy by bylo zabito 14 000 Francouzů mimo Francii (provést vojenskou invazi v sousedním státě). (42:00) Bocquet také sdílel názor, že Rusko válku zahájilo preventivně, protože Ukrajina „shromáždila velké množství ukrajinského vojenského personálu na hranicích Donbasu, který byl připraven zahájit invazi“ (44:00).

Připomínáme, že jedním z argumentů pro zahájení totální války s Ukrajinou byla Putinova „genocida na Donbasu“, při níž byli údajně zabíjeni civilisté a porušována práva rusky mluvícího obyvatelstva. Tato zpráva již byla několikrát vyvrácena mezinárodními organizacemi, jako je OSN a OBSE, které takové skutečnosti nenalezly. Podle Organizace spojených národů bylo v Donbasu během ruské vojenské akce proti Ukrajině v letech 2014 až 2021 zabito asi 14 500 lidí. Z toho 3 500 zabitých civilistů, 4 500 příslušníků ukrajinské armády a 6 500 příslušníků ruských ilegálních ozbrojených formací. To znamená, že číslo, se kterým Putin operuje, je celkový počet vojenských a civilních úmrtí na obou stranách, o čemž StopFake opakovaně psal ve svých materiálech.

Vysílání Adriena Bocqueteho se stává zbraní ruské propagandy na Západě. Citace z ní jsou však také široce používány v ruských médiích. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová například zveřejnila prohlášení, která učinila ve francouzském Rádiu Sud na svých účtech na sociálních sítích. Údajná „svědectví“ Adriena Bocqueteho také tvořila základ pro publikace v ruských propagandistických médiích Gazeta.ruIzvestia, Lenta.ru, Лента.ру, „Комсомольская Правда“ a dalších ruských médiích. V prvním příspěvku na kanálu, který měl ukázat „video důkazy o zločinech spáchaných ukrajinskou armádou“, bylo použito stejné anonymní video, které bylo zaznamenáno poblíž Charkova a poprvé se objevilo na internetu koncem března a nemělo nic společného s Bocquetem. Dosud nebyly zveřejněny ani předány donucovacím orgánům EU žádné videodůkazy, které by Francouz údajně vlastnil.

Prostřednictvím svého fiktivního vyprávění Adrien Boquet vnucuje francouzské veřejnosti argumenty, které Rusko používá k ospravedlnění své agrese proti Ukrajině. Jeho fiktivní „důkazy“, že Ukrajina také údajně páchá zločiny proti civilnímu obyvatelstvu a je nacistickým státem páchajícím „genocidu v Donbasu“, by měly vést k pochopení, že „ne všechno je tak jasné“, protože Rusko údajně mělo důvody vést totální válku proti Ukrajině.

StopFake vyzývá redaktory evropských médií, aby přezkoumali pozadí odborníků pozvaných do studia, aby diskutovali o průběhu rusko-ukrajinské války. Je nepřijatelné dávat slovo proruským propagandistům, kteří poskytují poněkud zmatené informace o podrobnostech svého pobytu na Ukrajině a činí prohlášení založená výhradně na „kremelské metodologii“.

UPD: Po získání více informací o kontaktech s Sheptytsky Charitable Foundation jsme tento článek revidovali.