Vladimir Putin
Vladimir Putin_foto_Shutterstock

Přichází po varování britských zpravodajských služeb, že Kreml plánuje „omezené, ale významné útoky“ jako odvetu za zaslání zbraní na Ukrajinu. Experti Kremlu varovali, že Vladimir Putin by se mohl brzy vrátit k taktice studené války a použít zástupce, jako je Írán nebo džihádistické teroristické buňky se sídlem ve Velké Británii, aby splnil jeho příkazy, s jedním dodatkem: „Měli bychom se připravit na dopad.“ Zatímco potenciál útoků na britskou infrastrukturu je od 24. února tvrdou realitou, nové informace nyní poukazují konkrétně na cílení na vysoce postavené osoby.

Hrozba přesahuje otevřené ruské disidenty žijící v Británii a zahrnuje i vysoce postavené politiky.

Bezpečnost vysoce postavených poslanců, ministrů a premiéra Borise Johnsona již byla zvýšena, říkají zdroje. Píše portál express.co.uk

Další ochranná zblízka byla přidělena Borisi Johnsonovi a vojáci SAS oblečeni v ukrajinských uniformách ho stínovali po celou dobu jeho návštěv na Ukrajině.

Elitní pluk byl nyní také nasazen v Británii, aby spolupracoval s ozbrojenými policejními týmy z Protiteroristického velitelství operujících po celém Londýně a několika dalších identifikovaných městech.

Vedle Společného střediska pro analýzu terorismu provozovaného MI5 v centru Londýna bylo zřízeno malé ústředí.

Vojáci operují v utajení, aby monitorovali operace na letištích, v přístavech pro přepravu osob a v komerčních nákladních přístavech.

Kromě toho jsou týmy „na zavolání“ z SAS a SBS v pohotovosti na různých místech, podporované dvěma vrtulníky „Blue Thunder“ Sikorsky S-76 natřenými civilními barvami.

Naposledy byly viděny na veřejnosti během teroristického útoku na London Bridge v roce 2017, kdy piloti přistáli s vrtulníky na mostě ve tmě.

Zdroje z Whitehallu se však obávají, že ochota Ruska použít prostředníky, včetně islámských džihádistů, íránských a dalších skupin, které se již nacházejí v Británii, může ztížit odhalení atentátu dříve, než k němu dojde.

Jeden zdroj spojený s operací řekl: „Použití proxy agentů je nejzřejmější cestou, protože je pro nás také nejtěžší čelit. “

Zdroje se obávají, že Putin bude i nadále používat „úhledná a diskrétní řešení“, jako je použití nervově paralytických látek, jako je Novičok, který v roce 2018 téměř zabil ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii.

„Cílení na klíčové jedince dává smysl. Jedním z klíčových cílů ruských vražedných kampaní je ukázat, že lidé nejsou mimo dosah Moskvy.“

„Úspěšné zacílení na vysoce postaveného britského politika by bylo velkým převratem,“ řekl Keir Giles, autor připravované knihy: „Ruská válka proti všem a co to pro vás znamená“.