COVID foto Pixabay

Přednášku vakcinoložky, profesorky Sarah Gilbertové, která se podílela na vývoji vakcíny společnosti AstraZeneca, odvysílala BBC v pondělí (6. prosince). Odborník, který se specializuje na vývoj vakcín proti chřipce a novým virovým patogenům, uvedl, že současný virus není posledním, který ohrožuje naše životy a živobytí.

Zatímco se svět potýká se současnými problémy s koronaviry, společnost čelí velkému riziku, že se objeví nový virus. Její šíření by mohlo být horší, dokonce smrtelnější. „Mohlo by to být nakažlivější, smrtelnější nebo obojí najednou,“ řekl Gilbert na přednášce.

Podle statistického webu wordlometers.info je nyní na světě více než pět milionů obětí koronaviru a více než 266 milionů nakažených. Podle vědců jsou však skutečná čísla mnohem vyšší. Vakcinolog proto vyzývá vlády jednotlivých zemí, aby přijaly opatření.

„Nemůžeme připustit situaci, kdy bychom prošli vším, co jsme již zažili, a pak zjistili, že kvůli obrovským ekonomickým ztrátám stále chybí finanční prostředky na pandemickou připravenost. Pokrok, kterého jsme dosáhli, a znalosti, které jsme získali, nesmí přijít vniveč,“ řekl Gilbert a dodal, že je nutné se finančně zabezpečit.

Pandemie s námi ještě neskončila. Profesor uvedl, že stále není jasné, zda očkování bude fungovat proti šíření nové varianty omicron. Na druhou stranu však dodala, že případná nižší účinnost vakcíny nemusí nutně znamenat nižší účinky proti závažnějšímu průběhu a závažnosti onemocnění. Píše portál markiza.sk

„Existují i další změny, které mohou znamenat, že protilátky vyvolané vakcínami nebo infekcí jinými variantami mohou být méně účinné při prevenci infekce omikronem. Dokud nebudeme vědět více, měli bychom být opatrní,“ dodala.

Upozornila, že lidé by neměli polevit v dodržování epidemiologických opatření. Společnost by měla podniknout další kroky, aby co nejvíce omezila šíření nové varianty infekce. Potvrzena byla již ve více než 30 zemích světa.

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ