V pátek se konalo mimořádné zasedání ministrů vnitra EU. Na pořadu jednání byl nový návrh migrace komisařky pro migraci Ylvy Johanssonové. Setkání však začala dominovat otázka teroru po posledních týdnech muslimských teroristů v Paříži, Nice a ve Vídni.

V minulosti měly Francie i Rakousko ostré formulace o islamismu. Obě země rovněž prohlásily, že budou tvrdě zakročovat proti radikálním muslimům. V Rakousku kancléř Sebastian Kurz oznámil, že bude zaveden nový zákon, v němž bude kriminalizován politický islám, aby bylo snazší zastavit muslimské extremisty.

Ve společném prohlášení zemí po pátečním zasedání byla formulace o islámu a migraci zmírněna. Podle TT Evropská komise, která zahrnuje Ylvu Johansson, uvádí, že migrace není hrozbou. Píše portál Neheteridag.

– Náboženství není hrozba. Na druhé straně jsou teroristé hrozbou – a teroristé mohou svůj zkreslený světonázor založit jak v extrémním islamismu, tak v pravicovém extremismu a proti oběma částem je třeba bojovat, říká Ylva Johansson pro TT.

Jak muž, který sťal učitele Samuela Patyho, tak muž, který sťal a zavraždil tři lidi v Nice, byli muslimští migranti.

Dne 9. prosince představí Ylva Johansson novou protiteroristickou strategii Evropské komise.

Během jednání s ministry vnitra uvedla, že 22 procent těch, kteří do EU v loňském roce vstoupili, nebylo zkontrolováno podle schengenského registru. Nevěří však na uzavřené hranice jako na způsob, jak snížit hrozby. Místo toho chce regulovat internet.

– Nevěřím, že dnes lze bezpečnostním hrozbám nebo pandemickým hrozbám účinně čelit uzavřenými hranicemi. Spíše jde o potřebu lépe se chránit digitálně. Tady můžeme být v rámci EU neuvěřitelně efektivnější, říká Ylva Johansson.

V prosinci se předpokládá, že Ylva Johansson bude mít hlavní rysy svého migračního balíčku pro EU schváleny všemi členskými státy.

O Johanssonovi bylo dříve známo, že učinil několik falešných tvrzení a lží, včetně informací o migrantech.

Komentáře