Doktora Soňa Peková_foto_Screenshot_video

Sonia Peková je známá molekulární bioložka, která je na konspiračních webech populární také jako odbornice na koronaviry. V poslední době se však dostala do centra pozornosti kvůli případu české společnosti Chambon. Spolu s dalšími čtyřmi lidmi je obviněna, že od pojišťoven vylákala 240 milionů korun, tedy necelých 10 milionů eur, píše portál Aktuálně.cz.

Na Slovensku na to upozornil Pavol Čekan ze společnosti Multiplex DX, která vyvinula slovenský test na koronaviry. „A opět se potvrzuje, že největší konspirátoři jsou také podvodníci,“ napsal na sociální síti s tím, že za hvězdou stojí Peková, zatímco on vyrábí testy zadarmo, je „americký agent“ a podobně.

Megafraud
„Dnes byla u Městského soudu v Praze podána žaloba na celkem pět osob. V případě čtyř osob za zvlášť závažný trestný čin podvodu. Dvě z těchto osob jsou navíc stíhány pro trestný čin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je stíhána pro trestný čin podílnictví,“ cituje web prokurátora Alexandra Dadama.

Kromě Pekové je obžalován i známý český politický podnikatel Roman Janoušek. V České republice je známý řadou skandálů, mimo jiné získáním podezřele dobře placených zakázek od zdravotní pojišťovny. Často je označován za pražského oligarchu a kmotra.

Okrádání pojišťoven
Dadam připustil, že Chambonova firma uvedla jiné testy, než ve skutečnosti provedla. Firma prováděla mikrobiologické laboratorní testy, ale pojišťovnám je vykazovala jako testy lidské DNA. Tímto způsobem neoprávněně vybrala více než 239 milionů korun a plánovala vybrat další miliony. K tomu došlo v letech 2009 a 2011.

Dalšími obžalovanými mají být Janouškův obchodní partner Luboš Pašek, podnikatel Petr Ullrich, viroložka Soňa Peková a přednosta hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tomáš Kozák.

Dr. Soňa Peková se stala mediálně známou osobností poté, co představila vlastní testovací protokol na nový typ koronaviru. Později však dostávala stále více prostoru v konspiračních časopisech, kde prokazatelně šířila nepravdy o vědeckých poznatcích.

Vyjádřil se k ní i Pavel Čekan. „A opět se nejspíš potvrdí, že největší konspirátoři jsou také podvodníci. Doktorka Peková je v kauze laboratoře Chambon obviněna kvůli finančním machinacím.“

zdroj: Startitup.sk